таг: џеди осман

Охриѓанецот го изнасмеа Шекил О’нил со вилицата

Турскиот репрезентативец Џеди Осман ја насмеа НБА публиката, откако на мечот Кливленд - Шарлот Хорнетс во еден момент додека шутираше слободно фрлање, издиша со сета сила. Повеќе

Игра за Кливленд и Турција, а Македонија од уста не ја вади

Зборува турски, српски, македонски и англиски, омилено јадење му е бурек, а најмногу сака да оди на одмор во Охрид. Иако Македонија ја напуштил на 4 години и игра за селекцијата на Турција, сепак Џеди Осман е наше дете и постојано и прави реклама на нашата земја. Повеќе

Патиките на Охриѓанецот кој настапи на Ол стар

Кошаркарот на Кливленд беше хит на вчерашниот Ол стар натпревар на кој се појави во патики со знамиња од две земји, родната Македонија, како и Турција за која настапува. Браво мајсторе. Повеќе

Пајдушко оро во НБА во чест на охриѓанецот Џеди

Публиката на натпревар меѓу Вашнгтон и Кливленд се запозна со дел од македонската традиција која беше претставена во најсилната и најпопуларната кошаркарска лига во светот. Повеќе

Се возиш со метро и до тебе седнуваат Леброн и цел Кливленд

Еден од најдобрите кошаркари на денешницата Леброн Џемјс со соиграчите решиле по утринскиот тренинг во „Медисон Сквер Гардерн“ со метро да се вратат во хотелот каде престојувале. Се измешаа со обичниот свет. Повеќе