таг: бас дост

Добра финта

Високиот холандски центарфор, соиграч на нашиот Стефан Ристовски од Спортинг, Бас Дост проба да проигра невидлив играч на мечот со Портимоненсе (3:1). Повеќе

Рики кажи му да се концентрира до крај

Во 92’ минута од гостувањето на Спортинг кај Маритимо синоќа, при резултат 0-0 Бас Дост разочарано по еден центаршут ја спушти главата и не примети дека топката му е пред нога да ја забие во гол. Слична шанса промаши и во 95’ минута против Виљареал за пласман на Спортинг понатаму во Лига Европа. Повеќе

Играчите на Спортинг нападнати од хулигани, Ристовски е добар

Вчера 50-ина маскирани хулигани, приврзаници на Спортинг влегле во тренинг центарот и ги нападнале играчите и тренерите меѓу кои има повредени. Повеќе

И Стефан Ристовски дел од хаосот во Спортинг

Претседателот на клубот од Лисабон на својот Фејсбук објави дека суспендира 19 првотимци поради тоа што не ги прифатиле неговите критики за слабите игри и му вратиле со потпишано соопштение. Повеќе

За што се замерија ѕвездата на Спортинг и Стефан Ристовски?

Холандскиот репрезентативец и најдобар стрелец на Спортинг Лисабон, Бас Дост по мечот од Купот против Кова Пиедаде каде „Лавовите“ едвај победија 1:2, влезе во вербален дуел со десниот бек на македонската репрезентација. Повеќе

Најдобрите стрелци во Европа во моментов
Трка за наградата ’Златна копачка’

До завршувањето на клупската сезона останаа уште два месеци. Во трката за наградата „Златна копачка“ која се дава на најдобриот ’бомбардер’ во европските првенства лидер во моментов е Лионел Меси. Повеќе

Расен стрелец за кој никогаш не сте слушнале

Холандскиот напаѓач, пред Божиќ беше спремен да си замине од Волфсбург затоа што не го играа, но статусот му се смени преку ноќ и даде 13 голови на осум настапи во 2015-та. Најзаслужен е што Волфсбург е близу до пласман во Лигата на шампионите следната сезона. Повеќе

30 најубави голови за февруари

Бас Дост, Кристијан Атсу, Обамејанг, Пиниља, Давид Алаба и 25 други фудбалери ги постигнаа најубавите голови во вториот месец од годината. Уживајте. Повеќе