таг: алијанц арена

Пет години откако Дрогба сам го победи Баерн во финале

Прво го израмни резултатот со неверојатен гол во 88. минута од мечот и го однесе финалето со Баерн во продолженија, а потоа го заби победничкиот гол во пенал серијата. Легенда. Повеќе

Патешествие по ’Алијанц Арена’ - најимпресивниот стадион на светот

Фразата „Мia san mia“ е на баварски дијалект и значи „Тие сме кој сме“. Ја користи Баерн, а Баерн е 26-кратен германски и 5-кратен европски првак со вселенски стадион. Повеќе

Талентот кој Баерн Минхен го продаде поради чалам

Синан Курт има 20 години и важи за најголемиот талент на германскиот фудбал, но другата страна од медалот покажува разгалено дете кое сака да се експонира. Поради тоа Баерн му ги спакувал куферите. Повеќе

Не залудно е најдобар германски голман

Едноставноста со која Ноер брани на тренинзите и натпреварите го прави еден од најуспешните германски голмани на сите времиња. Селекторот на Панцирите Јоаким Лев ќе го има најсигурниот голман на предстојното ЕП 2016-та. Повеќе

Баварската машинерија нема достоен противник во Германија

Со вчерашната победа од 2:0 против Фрајбург, Баерн Минхен на коло пред крајот од полусезоната има 42 бода, 12 повеќе од Волсфбург. Тимот на Пеп Гвардиола на 16 натпревари есенва прими само 3 гола и со тоа стана рекордер во Бундес лигата. Повеќе