таг: волеј

Еден од најубавите голови на Светско првенство во режија на Кејхил

На Мундијалот во Бразил, легендарниот австралиски шпиц кој се прослави во Евертон, Тим Кејхил на мечот против Холандија така начека еден волеј, што изгледаше дека двајца голмани немаше да ја одбранат. Повеќе

Најубавите голови легнати на волеј

Кога ќе падне на волеј и кога играч ќе ја зафати со полна сила, тука двајца голмани нема што да бараат. Било каде, било кога. Волејот е волеј. Повеќе

Марјан Ибрахимовиќ од Удово

Стрелецот на голот се вика Марјан Костадинов, ама ние со целосно право му го сменивме презимето само за насловот кој го заслужи. Во македонската трета лига да ти има и какви голчишта на волеј. Младост од Удово против Спартмани од Градско Балдовци (3:1) и оној препознатлив коментар од трибина: То мајсторе. Повеќе

Најјакиот гол од акција без да тапне

Некои акции едноставно не се повторуваат, па ако сакате соберете ги на куп сите најдобри екипи на планетава познати по тимски фудбал. Ваков цик цак не се вежба ни на тренинг, туку се случува еднаш во животот. Па ова е просто нестварно колку е добро.  Повеќе

Лудачки волеј во Аргентина

Елиаз Гомез од Аргентинос Жуниорс покажа дека и тие балон топките знаат да бидат многу корисни во шеснаесетник. Ама треба да знаеш како да ги искористиш и да имаш малку Златан во себе. Феноменално изведено. Голманот споменик. Повеќе

Од каде ја извади таа левица?

Покрај мајсторијата на Жиру со петица, доста фино голче, односно голчиште за издвојување од ЛЕ е и оваа бомба на Жил Диас од Олимпијакос на средбата со Динамо Киев. Повеќе

Ман.Сити го прими голот на сезоната во Премиер лига

Готово е, трката за најдобар гол на колото, месецот и сезоната може да заврши. Манчестер Сити неочекувано денеска загуби на домашен терен од Кристал Палас со 2:3, а лудилото од волеј го даде Андрос Таусенд за 1:2. Повеќе

Детево на време да го изнесете на прав пат

Со лева ја прими (ама внимавајте само како ја прими) и со лева ја даде. Ова не е талент, туку талентиште. Изведбава е неверојатна како за негова возраст. И уште ова: Не му ни тапна. Повеќе

Оди дај ваков гол на 15 години да те видам

Не е ова У-16, У-18 или некоја друга младинска категорија, туку втора полска лига каде дете на 15 години по име Каспер Садлоха импресионира со приемот и волејот. Ова е лепота за гледање и веројатно тешко за изведување и за веќе зрел стрелец, а камо ли за дете на тие години. Повеќе