таг: томас пикети

Излегува продолжение на бестселерот „Капиталот во 21 век“ на Томас Пикети

„Капиталот и идеологијата“ се надоврзува на темите начнати во претходната книга, која се продаде во 2 милиони примероци. Повеќе

Ќе се снима филм според „Капитал во 21-иот век" на Пикети
Најава на Канскиот фестивал

Славниот француски економист на прес-конференција во Кан, соопшти дека во август ќе почне да се снима документарец според неговото најпознато дело. Повеќе

Кој е францускиот економист кој ја одби Легијата на Честа?
Мерси, ама не фала

Само ден по Нова година, кога француската држава традиционално ја доделува престижната награда, еден од добитниците им порача на политичарите - не туку кажувајте кој е заслужен а кој не, фатете се за работа. Повеќе