таг: серџо пелисие

Викенд на емотивни збогувања во италијанското првенство

Во Јуве, Рома, Милан и Киево ништо повеќе нема да биде исто од следната сезона. Дојде време да се разделат со нивни славни имиња кои со солзи се збогуваа и покрај тоа што имаат по уште еден меч. Важни моменти им се случија на Парма и Болоња. Повеќе

Рома го има Тоти, Бразил Пеле, Наполи Марадона а Киево Пелисие

Еден од највозрасните активни фудбалери во Европа, 40-годишниот напаѓач на Киево, Серџо Пелисие објави дека по крајот на сезоната завршува со фудбалската кариера. Повеќе

Киево и Барса имаат да ви покажат нешто

Што имаат заедничко овие две екипи колово? Една не иста, ама слична акција во три потези. Колку се само слатки овие голови без многу потење, со две додавања од гол на гол, третиот допир со топка го претворија во погодок. Треба и да ти се погоди акцијата. Повеќе

Голот пред син ми по кој може да одам во пензија

Ја почна кариерата во Торино во 1996-та кога Мбапе и Донарума не биле родени. Од 2002-ра во Киево се менуваат играчи и тренери, а тој не мрда. Активен е 23 сезони од кои 17 на Бентегоди. Не е славен како Тоти, ама жилав и упорен е како него. Се работи за идолот на навивачите на Киево. Повеќе

Летечки магариња или стари магариња од Киево

Италијанскиот прволигаш од градот Верона ги има најстарите фудбалери во Топ 5 европските лиги. Просекот на години на „жолто-сините“ од Верона е 32,9. Повеќе