таг: сантијаго бернабеу

„Сењор Перес, ова е син ми Марко и тој ќе игра за вашиот клуб“
Фудбалскиот пат на Марко Асенсио

Марко Асенсио има 20 години, а веќе важи за еден од најголемите таленти во историјата на шпанскиот фудбал. За три години поминал пат од четвртата лига до еден од најдобрите клубови на светот. Повеќе

Колку собира најголемиот стадион во секоја европска земја

Сторијата околу празниот и мал стадион на Монако нè натера да прочепкаме кои се најголемите стадиони во секоја европска земја. Има стадиони со капацитет од 10.000 гледачи но има и храмови на фудбалот кои примаат над 70.000 гледачи. Повеќе

Терористички напад на фан клуб на Реал во Ирак, има жртви

Група наоружани терористи влегле во фан клубот на Реал Мадрид во Ирак и убиле 16, а повредиле 20 лица, некои од нив посериозно. Повеќе

Македонското знаме на Сантијаго Бернабеу

Фан клубот на Реал Мадрид од земјава не пропушти прилика да го следи полуфиналниот меч од ЛШ меѓу Реал и Манчестер Сити, средба на која македонското знаме се гледаше од секој агол на стадионот, па и во телевизискиот пренос. Најавуваат дека ќе се појави и на Сан Сиро. Повеќе

Овации за Тоти на Бернабеу

Покрај стандардната Ун капитано, че соло ун капитано (има само еден капитен) која што ечеше од гостинскиот сектор во Мадрид, вечерва многу домашни навивачи стоечки му аплаудираа на големиот Франческо Тоти при неговото влегување во игра. Повеќе

Малме и Париз им беа попатни станици до Ел Класико
Нова турнеја на македонскиот фан клуб на Реал Мадрид

Навивачите на Меренгес од Македонија успешно ја заокружија богатата 2015 година во која ги бодреа Кралевите ширум Европа. Ни раскажаа за контактот со уредникот на реномираниот АС и зошто настанал проблем со поставувањето на македонското знаме на трибините каде се наоѓа групата Ултра Сур. Повеќе

Бели марамчиња за Бенитез

Непишано правило во шпанскиот фудбал е: Кога навивачите ќе замафтаат со бели марамчиња, тренерот нема веќе што да бара во тој клуб. Тоа е традиционално барање оставка од тренерот, овојпат од Бенитез по дебаклот од Барселона (0-4) на Ел Класико. Повеќе

Демонстрација на респект на Ел Класико

263-то Ел Класико се игра денес, во Мадрид од 18:15. Покрај уникатното ривалство зачинето со обидите на Каталонија за отцепување од Шпанија, овие два тима низ историјата имале и коректни моменти и демонстрација на фер плеј. Повеќе

10 историски Ел Класико грешки

Дуелите на двата најголеми клуба на светот имаат и темна страна. Не бeше сè до головите, парадите и неверојатните дриблинзи, туку се правеа и нелогични грешки. Повеќе