таг: порака

Последната порака на Почетино до своите фудбалери

Маурисио Почетино во моментов е најбараниот тренер на светот. За него се заинтересирани најголемите светски гиганти како Баерн Минхен, Реал Мадрид, Манчестер Јунајтед. Разделбата меѓу Аргентинецот и Тотенхем, тешко им падна на навивачите кои жалат по човекот кој ги однесе до финале на Лига на шампиони. Почетино им напишал порака на играчите а ја сликнал неговиот помошник Хесус Перез. Повеќе

Милчо Манчевски: „Книгите ми помогнаа да си го најдам местото во светот“
Македонската порака за Меѓународниот ден на книгата и авторското право

23 aприл е Меѓународен ден на книгата и авторското право, кога традиционално се упатува порака од УНЕСКО, но и од сите земји кои го одбележуваат овој ден. Оваа година македонската ја напиша Милчо Манчевски. Повеќе

Дали ни е потребен театар?

Интегралната порака по повод светскиот ден на театарот од рускиот режисер и професор Анатолиј Василев. За сите оние на сцената, во гримиорните и зад кулисите, кои прават за миг да го подзаборавиме, или напротив, со поинакви очи да погледнеме кон она што ни се случува во еден друг театар - реалниот живот. Повеќе