таг: пит-стоп

Три, четири... чекајте бе!

Од викендов Ф1 повторно има најбрз пит-стоп. 1,82 секунди. Повеќе

Колку разлика прават неколку децении кај пит-стопот

Додека низ децениите сè нешто наоѓаат да им скратат на Ф1 болидите за да ги направат побезбедни (поспори), пит-стопот изгледа како да е единствен сегмент во кој нешто се се забрзува. Денес ова изгледа како да не е човечки можно побрзо да се заврши работа. Веројатно исто им личело и на овие што менувале во 1981. Повеќе

Историскиот пит-стоп на Вилијамс рејсинг од 1,92 секунди
Пит-стоп од 1,97 секунди
Што знае механичар што е ремонт за пола саат?

Ти оставаат на поправка кола на која најзабележливо е што задното тркало се држи на едвај две сајли за да не се откачи и е наместено попречно во однос на другите тркала. Тоа е најзабележително, а има уште цел список зуцки, проблеми и недостатоци. Имате пола саат да го поправите и да го вратите во речиси фабричка состојба. П.С. ако е некаква утеха, дури и професионални рели механичари мораат да го пројдат тоа собирањето и групното блеење во проблемот и ццкање. Повеќе

Пит-стоп среќа во несреќа, леташе механичар

На трката во Индикар возачот Дејл Којн при влегувањето во пит-стопот загуби контрола над болидот и го собра шефот на механичарите, Тод Филипс. Среќа сè завршило со мала повреда на ногата. Повеќе

Пит-стоп во 1950 и денес

Во педесетите години Формула 1 тимовите биле пресреќни кога четворица механичари ќе успееле да сменат гуми за „само" 67 секунди. Денес тоа се прави и за помалку од 2 секунди. Повеќе

Рекорден пит-стоп на Ред Бул

Себастијан Фетел постави нов рекорд со осум победи во серија, но со нов рекорд од патеката во САД можат да се пофалат и механичарите од Ред Бул и неговиот тимски колега Марк Вебер. Новиот рекорд за најбрза промена на гуми е 1.923 секунди. Повеќе

Уметноста на пит-стопот

Ред Бул го држи рекордот за најбрз пит-стоп во Формула 1 со траење од 2,05 секунди, а во следното успорено видео ќе можете да видите што сè прават нивните механичари за тие две секунди. Повеќе