таг: паненка

Со таква паненка можеш дома да си одиш

Кај губеа 3:0, па уште земаа во 95-та да се чаталат. Варгас се посрамоти, а Перу за прв пат после 1975-та година ќе игра во финале на Копа Америка. За противник го имаат Бразил на Маракана. Повеќе

Вакви пенали немало порано во маало

Треба да си многу добар, многу храбар и модерен за да ја изведеш вака, инаку како деца се знаело како, шпицот најсилно што можеш. Повеќе

Во Австралија да видите вие како се изведува паненка

Толку ни изгледа ова ризично што мислевме дека голманот ја фаќа 100% и покрај тоа што се фрли на друга страна. Но ете пеналџијава од Бризбен изгледа доста ја вежбал оваа мајсторија па ја смета за сигурица. Повеќе

Кога сакаш да се покажеш со паненка пред Златан

Ибрахимовиќ навистина го гледа од позади, ама овој уште по навистина треба да јаде уште многу фурни леб. Повеќе

Лесно е паненка да правиш на 2-1 во 92-ра минута

Во битка за третото место кое води во бараж за втора француска лига, Лавал со 3-1 го совлада ривалот Ле Ман. Последниот гол од пенал го даде Габриел Етиноф кој изведе паненка. Повеќе

За паненка обично ја поткопуваат топката

Симеон Џексон од шкотскиот прволигаш Сент Мирен ја изведе една од најлошите паненки. Треба да вежбаш друже, не оди тоа така. Остај ги ти Пирло и Тоти, земи вежбај за да не ти се смеат друг пат. Повеќе

Каде бе дечко со таква паненка?

Торган Азар, помалиот брат на Еден од Челси имаше Франческо Тоти обид кој подобро да не се обидува да го прави пак. Среќа Борусија Менхенгладбах го совлада Нирнберг со 2:0, а тој го отвори резултатот и се изведи некако, инаку пеналот срамотилаци. Повеќе

Како тоа паненка од слободен удар?

За паненка обично се решаваат мајсторите од пенал, ама оние најхрабрите, а дека можело тоа да се проба и од слободен удар докажаа во Мексико. Некако не е едноставно ова како што изгледа, веројатно бара многу тренинг. Повеќе

Најмрзливата паненка

Торстен Матушка кој игра во четвртата германска лига изведе малку поинаква варијанта на паненка и ги предизвика Пирло и другите храбри пеналџии да пробаат вака. Делува малку ризично бидејќи топката оди некако многу бавно, ама па се дотркала до гол. Повеќе