таг: марко асенсио

Играш во ЛШ и ти доаѓа баба ти на 90 години

Марко Асенсио е роден во Шпанија, ама по мајка е Холанѓанец. Ја загуби кога имаше 15 години. Баба му е жива, има 90 години и цела холандска фамилија од страната на мајка му беше на стадион во Амстердам за да го гледаат на мечот Ајакс - Реал во ЛШ. На 90 години дојде да го гледа, царица. И тоа за голови и асистенции му збори, не за апчиња, чаеви и серии. Повеќе

Најмангупскиот потег на колото во ЛШ

Иско даде прекрасен гол од слободен удар против Рома, новата 7-ка Маријано Диаз го даде дебитанскиот за Реал во ЛШ кој вреди да се види, ама ништо не може да го замени овој волшебен дриблинг на Марко Асенсио. Де Роси и Пелегрини не знаеа кај се. Не е фер ова што не влезе. Повеќе

Кралски марш во Минхен
Лига на шампиони

Фудбалерите на Реал Мадрид направија голем чекор кон финалето на Лигата на шампионите откако вечерва после пресврт го совладаа Баерн Минхен со 1:2. Реваншот се игра следната недела. Повеќе

Плетете нова мрежа на Бернабеу, Асенсио ја искина

21 годишниот Марко Асенсио беше тивок во последно време, исто како Реал Мадрид, ама кога ќе се појави меѓу стрелците голот мора да е посебен. Ова дете е иднината на Кралскиот клуб. Пазете го проектилов против Лас Палмас. Повеќе

На педантните Шпанци не им бега ни сантиметар

Со двата гола на Дани Себалос фудбалерите на Реал Мадрид славеа 1:2 на гостувањето против Алавес, а шпанските аналитичари открија дека во акцијата на едниот гол Асинсио пред да ја направи асистенцијата бил во офсајд. Повеќе

Некои разлики во фудбалот денес и во 50-те

Марко Асенсио кој важи за еден од најперспективните млади играчи од Шпанија, не беше во комбинација за настап во првото коло од ЛШ меѓу Реал и АПОЕЛ. Зошто? Затоа што се делилирал, фатил инфекција и не можел да ја облече чорапата. Гатузо да ти е кога ќе ти ја шлапне една. Повеќе

Сите дебитантски голови на Марко Асенсио

Страшниот талент на Реал Мадрид стана рекордер откако даваше голови на дебијата во: УЕФА Супер Куп, Ла Лига, Лига на шампиони, Европското У-21, Копа дел Реј и шпанскиот Супер Куп. Повеќе

Асенсио дефинитивно не знае за обичен гол

Најдобриот млад шпански фудбалер не сме го виделе да даде нормален гол. Ова што го прави со бомбиве од 30-35 метри не е реално. Синоќа во само неколку дена по втор пат на Барса ѝ даде чудесија од гол. Повеќе

Асенсио шутирај на деби колку сакаш

За Марко Асенсио дебитански настап во било кое натпреварување по дифолт значи и гол. Тоа му успеа до сега на дури шест натпреварувања, вклучувајќи го и настапот против Македонија. Му фали уште на Светско клупско првенство за да биде единствен со таков дострел. Повеќе