таг: Кулибали

Дави го, дави го Мохамед да не мрдне

Без разлика што газдата ги удри дебело по џеб, Наполитанците синоќа доста добро му се спротивставија на европскиот првак и си заминаа непоразени од Енфилд. Кулибали веројатно буквално си ја сфатил задачата, дека Салах не смее да му мрдне па во една акција место топка, вратот му го чуваше. Повеќе

Мбапе не е ова Дижон или Амиенс

Ако некој напаѓач во моментов е ултра брз и тежок за чување, тоа сигурно е Килијан Мбапе, ама па ако некој дефанзивец е ѕид тежок за поминување, тоа е Калиду Кулибали кој секој би го посакал во одбрана. Сенегалецот му покажа на најславниот тинејџер дека во Неапол не се минува така едноставно како што мисли. Повеќе

Во Неапол се продава статуетка од Кулибали

Наполитанците уво не ги боли што денес и утре ќе има Лига на шампиони. Тие веќе два дена уживаат во моментот што успеаа на гости да го тепаат Јуве и да му се приближат на -1. Од херојот кој скокна во 90-та минута веќе може да се купи и статуетка. Инаку на социјалните мрежи е доста забавно после големата победа. Повеќе

Цел стадион со ликот на Кулибали

Навивачите на Наполи не ги заборавија расистичките навреди на фановите на Лацио упатени кон Кулибали минатото коло. На денешната средба против Карпи цел Сао Паоло носеше маска од него за да го поддржи и да му испрати порака „Сите сме Кулибали“. Повеќе

Цел стадион со ликот на Кулибали

Навивачите на Наполи не ги забораваат расистичките навреди кон нивниот играч, кои минатата голови беа упатени на Олимпико во Рим од навивачите на Лацио. За негова целосна поддршка цел Сао Паоло на денешниот меч против Карпи носеше маски од него со порака „Сите сме Кулибали“. Повеќе

Кулибали им даде гол на расистите

Мечот меѓу Лацио и Наполи беше прекинат на неколку минути откако судијата евидентираше расистички напади врз Калиду Кулибали од страна на домашните навивачи. Фудбалерот на Наполи не реагираше бурно, туку по крајот на мечот му го подари дресот на дете кое навива за Лацио. Повеќе

Je suis Charlie?

И кога ќе сумирам дека од борбата за и против слободата на говорот, намерно или ненамерно се изродиja исламофобија, заговори, други убиства и закани во најава, ќе се запрашам...

Дали и јас сум Шарли? Повеќе