таг: карл мелоун

Најјакиот меч во кариерата Џордан го одиграл на тренинг, пет на пет со Дрим тимот

Пред дваесет и седум години, на 22 јули 1992 година, како загревање за Олимписките игри во Барселона, најјакиот дрим-тим на сите времиња решава да одигра средба пет на пет. Повеќе

Најдобрата екипа во нашиот живот - Дрим тимот од 1992

На крајот од јуни 1992, пред точно 25 години, првиот официјален меч го одигра самата најфантастична екипа во историјата на тимските спортови. Таква репрезентација немало и тешко дека ќе има во блиска иднина. Повеќе

Зошто ни фали НБА од ’90-те?

Џордан, Стоктон, Мелуон, Мутомбо, Дивац, Меџик, Пени Хардавеј, Фил Џексон, Шек, се имињата кои секој НБА носталгичар го асоцираат на некое поубаво време во најдобрата светска лига кога навивавме аларм да станеме сред ноќ. Повеќе

Јута 1998, каде се сега?

Хероите на нашето детство, за кои баш редовно се остануваше доцна после полноќ се на различни страни, но и натаму ги врзува љубовта за џезот. Повеќе