таг: гран при

Луд рекорд во Формула 1 пит стопот

Гран прито на Велика Британија го одбележаа не само рекордните времиња на извозени кругови на патеката Силверстоун во квалификациите и историската шеста победа на Луис Хамилтон, туку и луд пит стоп. Повеќе

Во Канада на патеката за Формула 1 редовно страдаат животинчиња

Дабари, мрмоти и верверички се животинчињата кои редовно се појавуваат на легендарната патека за Гран При во Монтреал. Пилотите возат толку брзо што само во ретки случаи и со чиста среќа успеваат да избегнат немили настани со животните. Повеќе

Стоиш на семафор и излегуваат формула механичари да ти менуваат гуми

На Јутјуб каналот на Eleven Sports Portugal се појави необично промотивно видео за новата сезона и првото Гран при во Формула 1 - во Австралија од 15 до 17 март. Повеќе

На сред трка му стискаше кочница на моторот на противникот

Италијанскиот тркач Романо Фенати беше дисквалификуван од Гран-прито на Сан Марино а причина за тоа е неспортско однесување за време на трка од Moto2 на етапата во Мизано. Повеќе

Од кај им тоа на пилотите во Формула 1 да се прскаат со шампанско?

Традицијата е стара речиси 50-ина години а првпат полевање со шампањ се случило сосема спонтано поради тоа што шишињата ги оставиле на силно сонце. Повеќе