таг: голманска грешка

Кога голман многу го сака Робин Ван Перси

Затоа Ноер е Ноер. Не може секој голман да пробува работи кои не му се во доменот. Или може, ама ќе заврши како овој. Повеќе

Суртук

Стоперот Нојштадер му ја враќа, а голманот Харун Текин го прави најголемиот кикс во турската лига колово и прима гол за 1-0. Среќа Елиф Елмас набрзо израмни на 1-1, а до крајот Фенербахче и славеше со 1-3. Повеќе

За ваков кикс во маало ластици се јадеа

Арсенал синоќа освои многу важни 3 бода во битката за ЛШ и сега е четврт со ист број бодови, но подобра гол разлика од Челси. Победата ја остварија благодарение на несмасниот голман на Ватфорд. Ај бе бегај ја ќе бранам, знаеше да му рече шпицот на голманот за вакви грешки на игралиште во маало. Повеќе

Добро ти глуп си или што е работава?

Голманот не е крив, туку тоа 6-ка која треба да јаде чврги. Ја гледа топката и се шетка лабаво, како да е на пазар. Се работи за полскиот прволигаш Заглембе Лубин. Повеќе

Е мој Ведран, главо празна

Утрово по наше време играа Бризбејн Рор и Вестерн Сиднеј Вандерерс во австралиската прва лига и мечот заврши 2-2. Гостите водеа 1-2 до 90+6’ минута кога гостинскиот голман Хрватот Ведран Јањетовиќ направи глупост после која примија гол. Повеќе

Голманот на Врање го изеде најголемиот срам викендов

Тоа што Динамо Врање загуби 6:0 од Партизан не е толку за греота колку што е за греота реакцијата на нивниот голман. Како ли успеа вака да се избламира? Локум беше топката. Повеќе

И Тајланд има свој Столе

Во четвртото коло од групната фаза на Азискиот фудбалски шампионат (се игра на две години), Филипини и Тајланд одиграа 1-1. Домаќинот израмни со гол на Јовин Бедик во 81’ по лоша проценка и слаба реакција на голманот на Тајланд, Чачаи Будпром. Повеќе

И Монако има свој Столе

Тјери Анри имаше неславно тренерско деби на кое неговиот Монако загуби од Стразбур со 2:1. За 22 годишниот Сенегалец Сејду Су ова требаше да биде само лесна тренинг топка, а не несмасна реакција како прв пат да брани во живот. Повеќе

И голманот на Коморски острови се истакна јако

Трагикомичните, смешни и недозволиви интервенции за еден голман продолжуваат со чуварот на голот на островската земја од индинскиот океан, Коморски острови кои одигра 2:2 против Мароко. Повеќе