таг: голманска грешка

Кога за голман ќе го викнете најкутрото другарче

На оној што ја собира екипата за во балон, воопшто не му е лесно да собере шестмина, особено добар голман. Па за да не пропадне терминот се случува да викне некој што до волку е фатен во рацете. Повеќе

Голманот на Шкендија за 2 секунди два пати ја промаши топката

Тетовчани или поточно нивниот голман Костадин Захов му подари бод на Работнички во куп натпревар кој заврши 1:1, затоа што киксираше како никој друг. Па во корна да ја рогнеше ќе беше подобро од ова. Повеќе

Кај се видело бе голман да изведува аут?

Остај што го изведува, туку погледнете како го изведе и до кого. Киксов кој не може да се објасни се случува во Јужна Кореја. Абе имаше играч пред тебе кој ти ја бараше, каде ја даваш таму? Повеќе

Ти голман си или напаѓач?

Ако сите голмани беа како Мануел Ноер, сите ќе беа дриблери и во шеснаесетник жива душа ќе немаше. „Рогај ја бе, не ја пимплај“ е златен маалски совет кој треба да важи и за Бугаринов. Повеќе

Поглупа игра во одбрана не можеа да одиграат

Голманот и дефанзивецот два дена не прават муабет со никој. Повеќе

Голман, ти не треба да браниш

Тунис стаса до полуфинале на Африканскиот Куп на нации и го загуби со 1:0 од Сенегал. Ама како стаса со ваков голман, стварно е нејасно. Па уште и замената му е киксер. Компилација на нивни срамни киксови само од ова континентално натпреварување кое завршува денес. Повеќе

Кога голман многу го сака Робин Ван Перси

Затоа Ноер е Ноер. Не може секој голман да пробува работи кои не му се во доменот. Или може, ама ќе заврши како овој. Повеќе

Суртук

Стоперот Нојштадер му ја враќа, а голманот Харун Текин го прави најголемиот кикс во турската лига колово и прима гол за 1-0. Среќа Елиф Елмас набрзо израмни на 1-1, а до крајот Фенербахче и славеше со 1-3. Повеќе

За ваков кикс во маало ластици се јадеа

Арсенал синоќа освои многу важни 3 бода во битката за ЛШ и сега е четврт со ист број бодови, но подобра гол разлика од Челси. Победата ја остварија благодарение на несмасниот голман на Ватфорд. Ај бе бегај ја ќе бранам, знаеше да му рече шпицот на голманот за вакви грешки на игралиште во маало. Повеќе