таг: габор кирали

Нов циркус на легендарниот Габор Кираји - голманот со тренерки

Стариот волк во моментов брани за последнопласираниот тим во Унгарија, клубот Халадас кој сигурно испаѓа во втора лига. На средбата со Мезекевешд му се наврте на противничкиот шпиц Стефан Дражиќ. Повеќе

Се повлече сивата тренерка, Кираји заврши со репрезентацијата

Иако никогаш не важеше за голман од светска класа, Унгарецот Габор Кираји ќе остане запаметен од фудбалските романтичари пред сè поради тоа што никогаш не се двоеше од сивите тренерки. Повеќе

Кога девојка ти те гледа на Европско

Ако некој лик ни фали од Европското првенство во Франција, тоа сигурно е Габор Кирали, човекот со сивите тренерки кој го сруши рекордот на Лотар Матеус и стана најстар играч кој настапил на ЕП. Една од финтите која не ја видовме на Европското. Повеќе

Дечкото со тренерките ќе ви покаже една финта

Најстариот играч на Европските првенства оди во осминафинале. Тоа го заслужи и тој и неговата Унгарија, а на толку стоење пред гол, дозволено му е да продава вакви маалски финти кои него најдобро му стојат. Тоа мајсторе, ги измрда поштено. Повеќе

Голманот со сивите тренерки кој не старее
Приказна за фудбалскиот пат на Габор Кирали

На било кој навивач од Премиер лигата да му го спомнете Габор Кирали, веднаш ќе помисли на една работа. Не за импресивните одбрани за Кристал Палас и Барнли на времето и не поради 100-те настапи за Унгарија. Повеќе