таг: бела гутман

Тренерот на Бенфика што на заминување го проколна клубот

Португалскиот гигант Бенфика е еден од најтрофејните клубови од оваа земја. Секоја година игра во Европа, а неколку пати стигнуваше дури до крајот, во финалето каде редовно губеа. Откако изгубија неколку финалиња на Лига Европа по ред, навивачите на овој клуб почнаа да сомневаат дека тоа е поради некогашниот историски тренер, Израелецот Бела Гутман кој на одење им рекол: „Никогаш ништо да не освоите“. Повеќе

Тренерите кои сменија работа по освојувањето на ЛШ

Мануел Пелегрини може да освои ЛШ оваа сезона со Манчестер Сити и потоа да остане без работа или да замине во друг клуб. Не е ни прв, а веројатно ни последен. Историјата евидентирала 12 вакви примери. Повеќе

Зошто не ни оди во фудбал
На проколнатата Бенфика и требаат бајачки

Џабе им беа на фудбалерите на Бенфика сите напади и шанси против Челси кога овој тим е проколнат и тоа од својот најуспешен тренер во историјата, а оваа клетва ќе ги држи уште 49 години. Повеќе