таг: австриска лига

Детето кое слуша химна на Лига на шампиони во кола, даде 6 гола на 3 натпревари

Австрискиот Салцбург веќе неколку години е клуб во сопственост на гигантот Ред Бул, којшто не жали пари да се дружи со најдобрите клубови на светот. И таа дружба им оди добро, во првиот пласман во ЛШ во историјата, во 3 кола на нивните средби паднаа 20 гола! Повеќе

Австрија уште во трето коло го доби голот на сезоната

Сваровски Тирол и Сент Полтен го заокружија третото коло од австриската прва лига со резултатот 1:1. Гостите израмнија преку Михаел Амбихл кој уште на старт постави високи стандарди во прогласувањето на гол на сезоната. Повеќе

Два клуба со ист спонзор ќе играат во Лига на шампионите
УЕФА пресече

По некои „структурални измени“ УЕФА донесе одлука околу спорното прашање за учеството на Ред Бул Салцбург и Ред Бул Лајпциг во Лигата на шампионите, места кои двете екипи со ист сопственик и спонзор ги заслужија во австриската и германската лига. Повеќе