таг: алпско скијање

Кога Јаница Костелиќ направи чудесен подвиг и скијаше без стап

13 години поминаа од епскиот настап на најдобрата скијачка на сите времиња, Хрватката Јаница Костелиќ. На патеката во хрватски Сљеме, во првата трка од Светскиот Куп заврши седма, па во втората сакаше да им се оддолжи на сите кои по студено време дојдоа да навиваат за неа. Повеќе

Линдзи Вон, убавата шампионка на скии ја заврши кариерата

Легендата на алпското скијање пред неколку недели призна дека се предава во борбата со честите повреди: „Срцето и разумот ми говорат дека можам да настапувам уште, но телото се противи“. Повеќе