таг: лука модриќ

Фабриката за ѕвезди - Динамо Загреб

„Модрите“ од улицата Максимирска бр. 128 важат за најдобар клуб на Балканов којшто е магнет за талентите. Како функционира нивната школа и како ги ловат надарените фудбалери? Повеќе

Најлошиот трансфер во Шпанија за 2012-та е многу лош избор

На денешен ден пред пет години Марка го бираше најлошиот трансфер во Ла Лига за 2012-та. Резултатите од анкетата ако ги гледате од денешна перспектива се тотален промашај. Повеќе

АС ептен ги измеша брзините

Еден од најугледните шпански весници во табелата за освојување гласови за Златната топка, Марез го направи Турчин, Обамејанг Нигериец, а Модриќ Србин. Повеќе

Му бил капитен и цимер на Лука Модриќ, а сега е келнер

Силвио Чавриќ, некогашниот најголем талент од генерацијата на Лука Модриќ, поради повреда морал да ја прекине кариерата и да почне да се занимава со угостителство. Со Мамиќ има доживотен договор да му дава петина од платата што и да работи. Повеќе

Како Хрватска ги остави сите проблеми дома и игра убав фудбал
ЕП 2016 Франција

Хулиганите направија проблем, Дарио Срна го погреба татко му по мечот со Турција, селекторот држи кафуле во Загреб и со години не бил тренер, државата најподелена уште од независноста, а Хрватска игра најубав фудбал на Европското. Како? Повеќе

Како Модриќ од клупата сугерираше за пеналот на Рамос

Хрватска одигра неверојатен меч против Шпанците. Еден од најзаслужните е голманот Даниел Субашиќ кој во 71’ минута му одбрани пенал на Серхио Рамос при резултат 1:1. Заслуги за пеналот носи и Модриќ (соиграч на Рамос од Реал), кој му сугерираше на Срна што да му пренесе на голманот. Повеќе

Што вели Модриќ за навивачот што влезе во терен

На мечот Турција - Хрватска на ЕП, еден навивач на Коцкестите влезе во теренот веднаш после голот на Лука Модриќ во првиот дел, за да го прослави погодокот со фудбалерите. Повеќе

Еврогол на Модриќ за триумф на одличната Хрватска
ЕП 2016 Франција

На Паркот на Принцовите Хрватска ја совлада Турција со 1:0. Коцкестите одиграа одличен меч, имаа посед на топка, три погодени пречки и доминираа во текот на сите 90 минути. Повеќе

Модриќ се извини

„Ме понесе еуфоријата. Незгодно ми е, затоа што тоа не е мој обичај. Се извинувам и на Скомина и на сите, кои ги навредив пред се во Словенија", изјави Лука Модриќ. Повеќе