таг: холандија

Како најголемиот талент на Ајакс и ѕвезда на Арсенал станал просјак
Сторија за Глен Хелдер, првиот играч кој Венгер го избркал

Глен Хелдер бил роден за фудбалер. Имал дриблинг на кој му завидувале од Јохан Кројф и Денис Бергкамп до Ван Перси и Марк Овермарс. Но единствен противник кој не можел да го дрибне била зависноста од коцка која му земала сè што имал во животот. Повеќе

Холандските возови шибаат 100% на ветар

Директорот на холандските железници се врза за ветерница и се заврте со неа за да прослави што нивните електрични возови почнаа да возат на чиста енергија. Директор во македонски железници веројатно би одбрал да го врзат за шина. Колку овде доцнат возовите, да се изнаживее. Повеќе

Благајникот од циркус и помошен готвач што заигра за Милан

Фудбалот е заебана игра. На секој млад талент кој се пробива има дваесет млади таленти кои пропаѓаат. Малку се оние на кои им се насмеала среќата, како на пример на Харви Езајас кој беше член на Милан во славните денови а никој не го знае. Повеќе

Како никогаш повторно да не залепиш велосипедист со врата од кола

Има нешто што по основа на географско потекло и пракса се вика "холандско посегање" и иако звучи како име на многу конкретен фетиш, всушност е потег кој ќе помогне околу еден од најголемите стравови на секој градски велосипедист - да не му отвориш врата од кола пред нос. Повеќе

Ајакс му прати 27 гајби пива на шкотски петтолигаш

Нов рекордер во Европа по бројот на последователни победи доаѓа од Шкотска. Тимот Ист Килбрајд остварил 27 триумфи по ред и го сруши рекордот на Ајакс од сезоната 1971/72 година. Повеќе

Холандските војници ќе ја тужат својата држава зашто ги пратила во Сребреница

Може нивното барање има логика во нивните животи но пак е перверзија: кого да тужат илјадниците убиени кои веруваа дека живеат под заштита на истите тие војници кои еден ден решија да дигнат сидро од таму? Повеќе

Навивачите на Ден Хаг и плишаните мечиња

Големото дерби меѓу Феенорд Ротердам и Ден Хаг го одбележа можеби потегот на сезоната на гостинските навивачи. Откако станало извесно дека дуелот ќе го гледаат деца со разни заболувања од ротердамската болница „Sophia“, навивачите на Ден Хаг дознале дека ќе седат во секторот над трибината каде што ќе бидат децата, па решиле да ги израдуваат. Повеќе

Дамата од Холандија, нејзиниот коњ и тешката одлука
Најубавата приказна од ОИ во Рио

Уште од првите Игри во историјата, старите Грци имале повеќе натпреварувања во кои учествувале човекот и коњот. Такви натпреварувања има и сега, а на едно од нив, во Рио де Жанеиро е виден момент на голема љубов.  Повеќе

Традицијата на Феенорд со хеликоптерот

Во стилот на синот на еден наш познат политичар кој се прослави со хеликоптер на Градски стадион, така фудбалскот клуб Феенорд на стадион покажува што пазарел секое лето. Повеќе