таг: велемајстор

На 11 години ти успеа ова?

Детево се вика Бартош, Пољак е и направи потег кој не го можат ни светски играчи во сениорска конкуренција. Добро што е со ова Пољациве? Па уште не го слави голот, демек ова ми е работа, а магија направи. Повеќе

Потег што најмалку го очекуваше голманот

Се вика Нино Коутер, игра за словенечкиот тим Мура и излезе толку голем мангуп пред гол, кој не само голманот, туку никој не би очекувал ваква завршница во ситуација еден на еден. Покрај инстинкт, тука треба да имаш и голема храброст да не се сплеткаш па да те ремети кој стигне. Повеќе

Норвешкиот шаховски генијалец кој победува со врзани очи
Магнус Карлсен - велемајсторот шампион

Најголемиот шаховски велемајстор на денешницата, Норвежанецот Магнус Карлсен ја одбрани титулата светски шампион откако во финалето го совлада Русинот Сергеј Карјакин. Повеќе