таг: утка

На ден 7 јули се случи промашувањето на годината

Сезоната уште не почната, а веќе го имаме победникот во категоријата „утка на годината“, или „цреп на годината“ како ви е помило. На пријателската Оберхаузен - Шалке (1:3), младиот белгиски напаѓач Бенито Раман од Шалке ѝ се претстави на светската фудбалска јавност. Повеќе

Преку трибина и право во реката

Натпревар од полскиот Куп ја носи најтрагикомичната сцена од игра на еден со голман. Па во аут да ја рогнеше немаше да изгледа вака лошо. Како само ова му успеа? Се работи за Конрад Михалак од Легија Гдањск. Повеќе

Браво несреќо

Фудбалер на Атлетико Национал се бореше со стативата на празен гол во Копа Либартадорес. Тренерот од мака колено си исчаши. Повеќе

Во меѓувреме во Бразил

На мечот Чеирињо ФЦ - Бахија ФЦ се случи нешто за кое играчите не можат стопостотно да тврдат дека не биле пивнати. Повеќе

За вакво промашување од плата се крати

Ви ја претставуваме првата лига во Алжир, во сличен стил со онаа вчерашната акција во Полска. На фудбалерот до толку му беше непријатно, што фати да и се извинува на публиката. Повеќе

Не можеше да ја даде, сам беше

Сите имаме по некој во маало што има промашено од ваква слична ситуација нели? Моментот е уствари што се плаши од тоа дека ќе ја даде. Повеќе

Најнесфатливото промашување во фудбалот

Аргентинскиот напаѓач Серхио Араухо од АЕК веројатно го достигна врвот на оние чудни утки кои го носат епитетот „неверојатни“ и „невозможни“. Што и да направеше друго ќе беше попаметно од ова. Повеќе

Како бе од тука ја утна?

Централ Коуст Маринерс ќе жали за ремито од 1:1 против Сиднеј во австралиското првенство, а најмногу овој момак кој промаши една од оние шанси за кои се вели дека е полесно да ги утнеш. Неверојатно. Повеќе

Што имаат заедничко Ден Бош и бош ден?

Првото е име на фудбалски клуб од Холандија кој во моментов игра во втора лига, а второто го имаше нивниот напаѓач Дени Вербек на мечот против Ајакс 2. Срамотилаци друже, оди сокриј се негде. Повеќе