таг: станислав вавринка

Ни машкиот тенис не е веќе тоа што беше

Рафа и Роџер одново се прв и втор рекет на светот - тоа се случило седум пати низ историјата, но првпат од 2010 година. И двајцата се вратија на теренот после повреди и ги оставија без шанси младите противници. Повеќе

На кој поен најмногу урлаше публиката во Њујорк

Вавринка го доби финалето на УС Опен против Новак Ѓоковиќ со 3:1 и стигна до првата титула на отвореното првенство во САД. Од богатиот избор на интересни поени за издвојување е овој. Повеќе

Вавринка до сензационална прва Грен слем титула

Швајцарецот Станислав Вавринка го совлада рекетот број 1 во светот во финалето од Австралија опен со 3:1 и со тоа стигна до првата титула во најважните турнири. Овој голем триумф му носи високото трето место на АТП листата. Повеќе

Мареј елиминиран од „лозарот“

Ланскиот шампион на УС опен во Њујорк, Енди Мареј синоќа беше изненаден и декласиран од Станислав Вавринка во четвртфиналната пресметка на годинашниот турнир. Швајцарскиот тенисер кој е рангиран во топ 10 листата и кој до сега од турнирите заработи над 7 милиони долари, редно време е да си купи некој поасален терен и да ја напушти својата тренинг база во лозјата. Повеќе