таг: сп 1966

Почетоците на Умбро, фирмата со која Англија и Бразил станаа Светски шампиони

По сториите за основањето на најк, адидас и пума, на ред е приказната за почетоците на култната фирма која шиеше и уште шие опрема за многу познати репрезентации и светски екипи. Повеќе

Почина Гордон Бенкс, легендата на англискиот фудбал кој се прослави со Пеле

Синоним за витешкиот англиски фудбал на времето, голманот кој во 1966 година стана Светски шампион со Англија а во 1970-та се прослави по една врвна парада по шутот на Пеле. Почина денес на 81 година. Повеќе