таг: пресинг

Лошиот пресинг на Арсенал

Санчез, Озил, Рамзи и компанија на дуелот против Манчестер Сити во неделата немаа пресинг, туку обид за пресинг. За ова скроз неорганизирано и неефикасно притискање на противникот на негова половина зборува Алан Ширер. Повеќе

Немаше лек за овој тим на Ајакс

На почетокот од видеово што следува најдоле го гледате пресингов и прво што помислувате е дека упорниве момци сигурно ја крадат топката и даваат гол. Ама кога ќе ви текне дека се обидуваат да му ја земат на Ајакс од 1995-та, тогаш ништо од тој муабет. Повеќе

Пресинг од кој фаќа паника

Што е разликата меѓу фудбалот во 70-те и сега? Има многу разлики, особено ако погледнете како селекцијата на Холандија во времето на Јохан Кројф бркаше топка. Повеќе

Златан ги губи нервите со Вејн Руни

Скоро никој да не памети кога капитенот на Манчестер и на Англија бил во послаба форма во кариерата. На Руни не му оди ама баш ништо. Грешно подава, центрира на трета статива без осет а нема волја ниту да ги брка противничките фудбалери. Поради тоа Златан покажа нервоза на мечот од ЛЕ против Зорја. Повеќе

Ој му не знае

Немало порано технологии од типот мери го колку трча на терен, па милион тактики, па не знам гугл наочари. Единствено на видео лента седнувале екипите да видат што ги чека кај противникот. Целта сепак е иста и сега, да му ја земеш и да дадеш гол, но со еден “лудачки“ пресинг. Повеќе