таг: парма

Дејан Кулушевски растура за Парма во Серија А

Кулушевски е роден во Стокхолм на 25 април 2000 година. Има потекло од Македонија. Настапи на 2 меча за нашата репрезентација до 16 години и постигна 3 гола. Подоцна ФФМ проба да го разубеди во намерата да не игра за Шведска и да заигра за земјата на неговите родители (дури и Пандев му прати потпишан дрес), но тој реши да го носи дресот на Швеѓаните (веќе има пар настапи за У21). Повеќе

Кога дечко влета на терен и трчаше контра со еден центарфор

На подготовки во германскиот град Улм се сретнаа Парма и Трабзонспор. Во 90’ минута од мечот додека фудбалерот на италијанскиот тим Јан Карамох трчаше контра, еден натрапник тргна со него во напад ама не можеше да го стигне. Повеќе

Викенд на емотивни збогувања во италијанското првенство

Во Јуве, Рома, Милан и Киево ништо повеќе нема да биде исто од следната сезона. Дојде време да се разделат со нивни славни имиња кои со солзи се збогуваа и покрај тоа што имаат по уште еден меч. Важни моменти им се случија на Парма и Болоња. Повеќе

ВАР за кој навивачите скандираа: На полноќ ќе завршиме

Фрозиноне и Парма синоќа одиграа доста возбудлив натпревар кој заврши 3:2 за домаќините. Супер е тоа што видео технологијата помага и ги намалува грешките, ама луѓево сафра ги фати на стадион, а играчите имаа фудбалска партија која траеше 115 минути. Повеќе

Човекот кој најмногу откачи на ремито на Парма против Јуве

Ретко кој може да се пофали дека му дал три комада на Јуве на гости и ретко кој вака одлепил на нерешен резултат. Шампањ бе отвори будалата. И тоа кај нив на стадион. Два дена нема спиено од возбуда. Повеќе

Како синот на Лилиан Турам го елиминираше ПСЖ од Купот?

Циркус. ПСЖ после дури 44 натпревари изгуби на домашен терен и тоа во Купот, од убедливо последнопласираната екипа во француската Лига 1 - Генгам. Повеќе

Колку убави екипи беа Парма и Фиорентина во 90-те

По долго време, токму на првиот италијански Боксинг деј ќе се сретнат две култни екипи од италијанско кои привлекуваа многу симпатии кај неутралните навивачи. Немаа сили за Скудето, ама секогаш котираа високо поради компактните состави кои ги создаваа. Со јаки играчи се разбира. Повеќе

Фото на денот

Кога Лацио со голот на Чиро Имобиле од пенал поведе на гостувањето против Парма, режијата знаеше да улови интересна ситуација која се рашири на социјалните мрежи. Меѓу потиштените домашни навивачи имаше и еден падобранец кој рипна од радост. Повеќе

Фудбалерот од кого Роналдо ја научи прославата на гол сега одгледува марихуана

Еден од најинтересните репрезентативци на Австралија 14 години играше во најдобрата италијанска лига Серија А. Сега нит гледа фудбал нит бутур, во глава му е само конопот. Повеќе