таг: наскар

Трката од маалските муабети

Една од оние дилеми од клупа од пред зграда. Кој е побрз: Мерцедес СЛ63 АМГ, В8 супервозило спремно како за НАСКАР или Ф1 болид, и да се тркаат 1 круг и болидот да му даде 40 секунди предност на Мерцедесот. Повеќе

28 повредени гледачи на трката во Дејтона

Едно тркало и многу помали делови од автомобилот на Кајл Ларсон летнаа во публиката и повредија 28 гледачи по застрашувачката несреќа на самиот финиш од НАСКАР трката во Дејтона. 14 повредени се префлени во болница, а еден е во животна опасност. Повеќе

НАСКАР судар на 25 автомобили

На последниот круг од НАСКАР трката во Таладега, водечкиот Тони Стјуарт ја загуби контролата и предизвика масовен судар во кој настрадаа уште 24 автомобили. Повеќе