таг: голчиште

Како им ја дувна во 95-та минута

Дуван Запата е дечкото кој минатата сезона заврши како втор стрелец во Серија А, со 3 гола помалку од лидерот Кваљарела и 2 повеќе од Роналдо. Напаѓачот на Аталанта направи растур систем. Погледнете му го овој ладнокрвен и убиствен удар во финишот против Џенова онаму каде што не се брани. Повеќе

Вакво голчиште во Јемен немало откако им постои земјата

Додека во Европа се играат квалификации за ЕП, во Азија се борат за влез на СП 2022. Мохсен Мохамед ќе ја памети синоќешната вечер додека е жив, а богами и сите што беа на стадион. Вакво нешто не се гледа ниту во најсилните фудбалски лиги. Повеќе

Браво девојко

Ги имаме Снајдер и Ван Перси, ама во женска верзија со една хируршки прецизна комбинација која не се гледа така често во женски фудбал. Секоја чест и за двете. Шах - мат им направија. Повеќе

Ја испука како од топ

Не бе на бек кога ќе му легне, легната е, плус малце му тапкаше и одеше накај него, најтаман посакувана топка. Шведската втора лига дефинитивно го има голот на сезоната. Повеќе

Браво бе женска, Величе не можеше ни да добаци од таму

Лига на шампиони жени. Славија Прага vs Баерн Минхен. Шутира извесна Свиткова и ја лобува голманката од преку 30 метри. Е некој ваков гол ни фали да видиме на Градски. Порано беа дрва во средина, ама ајде сега Барди, Варди, Марди, кренете го стадионот на нозе. Повеќе

Кандидат за гол на сезоната во Ла Лига

Сарагоса го совлада Овиедо со 2:0. И двата гола на мечот ги постигна Алваро Вазкез. Одиме со вториот кој сигурно ќе влезе во тесна конкуренција за гол на сезона во Шпанија. Ибра би му љубоморел. Мајсторија е благ збор за ова. Повеќе

Кутињо ќе љубомори на голов

Вусимузи Мнгомезулу е име од Јужна Африка кое веројатно нема и не мора да го запамтите. Важно е да му го видите евроголов ала Кутињо. Еднаш во кариера се случува вакво совршенство од удар со кој нема шанси голманот. Повеќе

Нафрлуваше или шутираше во гол?

Некои лобови така знаат да бидат опасно изведени, што за голманите нема друго чаре, освен да се помират дека нема бранење. И тоа е ова е фудбалерКА од Ајакс на меч од Лига на шампиони против Спарта Прага. Секоја чест за ударов. Повеќе

Првиот гол во Лига на нации го постигна Ѓорги

Првата победа во историјата на ова натпреварување кое стартуваше денеска ја оствари Грузија во групата 1 од Лигата Д во која го совлада Казакхстан, а деби голот е мајсторија на Ѓорги Чакветадзе.  Повеќе