таг: габриел жезус

Изживувањето на Сити над слабиот Бартон не е прво во историјата

Во првиот меч од полуфиналето на англискиот Лига Куп, Манчестер Сити со 9-0 го испраши немоќниот Бартон и го израмни својот историски рекорд. Повеќе

Нејмар му врати на Габриел Жезус

Бразилска работа. Фора на тренинг им е кој на кого ќе му ја протне низ нозе. Прво ѕверката од Сити Габриел Жезус го изработи Нејмар, а после најскапиот фудбалер на планетата едвај чекаше да му врати. Повеќе

Некогаш кречел улица, сега е прв шпиц на Бразил

Како член на младинските категории на Палмеирас, малиот Габриел Жесус во 2014-та се придружил на акцијата фарбање улици и скали во боите на бразилското знаме во пресрет на Мундијалот во оваа земја. Ни самиот не бил свесен дека две години подоцна, тој лично ќе го води нападот и ќе биде прв стрелец на репрезентацијата. Повеќе

“Носам број 33 во чест на годините на Исус“
Габриел Жезус - новото чудо од бразилските фавели

Како и многу други бразилски феномени со топката, така и Габриел Жезус растел во сиромашна средина, без перспектива, но талентот за фудбал го донесе во најбогатиот европски клуб каде го тренира еден од најдобрите учители на денешницата. Повеќе