таг: еврогол

Некој дека рече Суарез бил стар и не бил во форма

Во Тел Авив многу интересен меч одиграа Аргентина и Уругвај. Паднаа четири гола и сите четири ги дадоа великани на јужно-американскиот фудбал: Кавани, Суарез, Агуеро и Меси. Оној на Лучо беше некако нај. Повеќе

Емре викан торпедо

Најголемото изненадување во турската лига досега сезонава е Сиваспор, неочекуваниот лидер на табелата после 11 кола со 21 бод. Сиваспор играше викендов дома против Коњаспор и победи 2-0 со голови во 80’ и 89’ минута. Првиов беше тотален еврогол. Повеќе

И дете на Вардар ја распали како лудиот Пољак

Откако го објавивме голчиштето на стоперот од полскиот второлигаш Јастржебје, првиот што ни остави коментар, ни пиша дека и во Вардар неодамна се случила иста таква лудорија. И стварно. Се вика Максим Милошевски, има 15 години и голманот го направи гледач во Синеплекс. Повеќе

Луд стопер во Полска, ја носеше над 50 метри и даде еврогол

По теркот на историските халфови, Полјакот Михал Бојдис од второлигашот Јастржебје реши да изнесе една топка од негова позиција, дури таму до противничкиот гол. А кога реши да распали, толку беше од голманот на Подбескиѕе. Повеќе

Центрирал или шутирал, битно даде еврогол

Руски фудбалски Куп, Зенит гостуваше 4.600 километри подалеку од дома, кај Јенисеј во Краснојарск. Во 14’ минута од мечот Констатин Савичев даде преубав гол за домаќинот. На крај претставникот во Лига на шампиони направи пресврт и победи 1-2. Повеќе

Лоб на колото - многу фудбалски, со осет

Учесникот во ЛШ, Ред Бул Салцбург првпат после 8 одиграни кола не освои цел плен во австриската лига. Пред гостувањето кај ЛАСК имаа 7 победи на 7 меча, а во Линц спасуваа бод во 90-та минута (2-2). Томас Гојгингер направи голема мајсторија за првиот гол на мечот за домашните. Повеќе

Каков еврогол на Хаџи беше ова

На денешен ден пред точно 19 години, Галатасарај предводен од Фатих Терим кој во состав ги имаше Хакан Шукур, Емре Белозоглу, Окан Бурук, Хасан Шаш, Умит Давала, Тафарел, Попеску се сретна во групната фаза од ЛШ против Монако. Ги добија со 3:2. Легендарниот Георге Хаџи мртов ладен шутна една топка од паркинг кој излезе топовската. Повеќе

Страшен гол и во Турција

Имаше Бурсаспор водство од 0-1 кај Ескишехирспор а победата им ја потврди 33-годишниот лев романски бек Јасмин Латовлевичи во 90+1’ минута со страобален волеј од прва. Повеќе

Гол од Мачу Пикчу

Леонел Енрике Падиља е фудбалерот на еквадорскиот тим Макара кој во 7’ минута на гости кај Универзидад Католика постигна пре-преубав гол од своја половина. На крај неговата екипа славеше 1-3 и е прва на табелата во Еквадор. Повеќе