таг: банфилд

Анксиозноста ја победив на Олд Трафорд пред 75.000 луѓе
Приказна за фудбалскиот пат на Серхио Торес

Од истоварање цигли во родниот крај, преку дождливите лондонски улици и живот со непознати Камерунци до деби на театарот на соништата во Манчестер. Повеќе

Кога акцијата вреди повеќе од голот

На фудбалерите на Банфилд од Аргентина мора да им се даде некаква награда за голов, ама мора. Инаку стрелец на голот е Џовани, синот на Диего Симеоне кој има 20 години. Повеќе

Некогаш добри соседи, денес смртни непријатели
Приказна за дербито на југот од Буенос Ајрес

Покрај Ривер - Бока, во Аргентина викендов се одигра уште едно големо фудбалско дерби, Ланус - Банфилд. Мечот меѓу овие два тима често носи поголема тензија и од Суперкласико. Повеќе