таг: данок

Како Лука Модриќ стана државен непријател број 2?

Десетката на најдобриот клуб во Европа во моментов, Лука Модриќ е почитуван насекаде во светот, само не во својата татковина каде го навредуваат и исвиркуваат. Зошто? Повеќе

Капиталистите го уништуваат капитализмот а еврото не може вака

Водечки европски економист предупредува дека еврото е оставено на цедило. Националните влади се лишени од одговорност а европска влада не постои. Враќање на националните валути не е предвидено и никој не знае како тоа би завршило. Најверојатно со распаѓање на ЕУ. Повеќе

Американските компании чуваат 2400 милијарди долари вон САД

По големина на купчето готовина Епл без конкуренција е на прво место, по сумата пари што се чуваат вон дофат на властите САД имаа друг шампион. Повеќе

Бил Гејтс предлага роботите да плаќаат даноци

Од неколку различни страни доаѓаат решенија за едно од најнеизвесните прашања на блиската иднина (а не е што ќе пресече факинг ДУИ): кога роботите ќе го преземат производството, од кај ни нас пари да го купуваме она што тие ги произведуваат? Повеќе

Мурињо и Роналдо избегнувале данок?
Фудбалски Викиликс

Најголемите европски спортски медиуми на големо најавуваат откривање на еден од најголемите фудбалски скандали. Се споменуваат откривање докази дека многу познати фудбалери и тренери биле вмешани во незаконско работење. Повеќе

Меси и татко му осудени на 21 месец затвор

Ѕвездата на Барселона на почетокот на јуни се појави на суд, заедно со татко му поради сериозните обвинувања за затајување данок, а денес ја слушнале пресудата и ќе мора да платат 2 милиони евра. Повеќе

Данок на брада

Комплетно збунет од "психологијата зад трендот" бербер од Британија започна постапка за воведување данок на секој што носи брада. Повеќе

Орвел за „данокот на шеќер"
80 години пред да се воведе

Пред неколку дена конзервативецот Џорџ Озборн најави дека во британскиот буџет за 2016 ќе биде воведен „данок на шеќер" што ќе треба да го плаќа индустријата на безалкохолни пијалоци. Тоа, накратко, значи дека ваквите сокови ќе поскапат. Но кој ќе биде најпогоден од оваа мерка? Удри по сиромашните, кои се истовремено и најдебелите. Повеќе

За враќањето данок

Заради комплетно поинаквиот систем, Американците целиот данок го плаќаат еднаш годишно, наместо секој месец да им се крати од плата и слични приходи. На топтан исплатениот данок, тие следната година добиваат и топтан поврат на данок (во просек 3.000 долари). Тоа што државата ти враќа толку пари воопшто не е за радување. Повеќе