таг: унгарски фудбал

Од пола терен во Унгарија

Унгарски куп, играа Кисварда и Ференцварош. Мечот заврши 1-1 и гостите одат понатаму. Ама голот што го постигна Гориаран во 33’ минута беше научна-фантастика. Повеќе

Нов циркус на легендарниот Габор Кираји - голманот со тренерки

Стариот волк во моментов брани за последнопласираниот тим во Унгарија, клубот Халадас кој сигурно испаѓа во втора лига. На средбата со Мезекевешд му се наврте на противничкиот шпиц Стефан Дражиќ. Повеќе

Ножички на месецот паднаа во Унгарија

На мечот меѓу Заласпорт и Сиофок од унгарската втора лига, кој заврши 6:1, падна еден од поубавите голови сезонава во Европа. Творец на ова ремек дело е Бабати Бенџамин кој го постигна петтиот гол за домашните. Повеќе

Сте виделе ли како се изведува слободен удар од 60 метри?

Прво треба да имаш слособност ала Дејвид Бекам и второ голманот да ти го потцени ударот, толку. Примерот ни доаѓа од унгарскиот фудбал, поточно од мечот меѓу Ференцварош каде игра Стефан Спировски и Пушкаш Академија. Гостите славеа со помош на овој нетипичен начин на изведување слободен удар од своја половина. Повеќе

Фудбалер не можел да ја извади бурмата па не влезе во игра

Невестата одбрала помал прстен па нејзиниот сопруг тоа го чинеше настап на големото дерби во унгарската лига. Убаво викаат остај го дома. Повеќе

Унгарски карамбол пред гол за победа

Трофејниот Ференцварош со сите сили се бори да ја освои титулата во унгарското првенство. Прв конкурент им е ривалот Видеотон кој има три бода помалку но и меч помалку и тоа против Академија Пушкаш со кого играше Ференцварош викендов. Повеќе