таг: такефуса кубо

Контролата на јапонскиот бисер и соиграч на Трајковски

На 22 август Реал Мадрид одлучи да го прати јапонскиот вундеркинд Такефуса Куба на позајмица во новиот прволигаш Мајорка. Таму се соиграчи со нашиот репрезентативец кој ќе ужива во потезите на малиот. Повеќе

Подготовки течат, кичми се кршат

Велат нема ништо фудбал летово, море не да има, зависи кој што сака да гледа. САД повторно е домаќин на меѓународниот летен турнир со 11 екипишта од Европа и една од Мексико, плус низ планетава се играат уште еден куп пријателски натпревари. Повеќе

Јапончето прави чуда во Реал Мадрид, Барса ќе се гризне од мака

Тренер од светски познатата академија Ла Масиа, призна дека најголемата грешка им била што го пуштиле малиот Такефусо Кубо да замине од Барселона. А летово Реал Мадрид го грабна Јапонецот и тој веќе ги забавува соиграчите на тренинзите. Повеќе

Во Реал го гледаат видеово и уживаат

Чиле ја декласираше Јапонија со 4:0 во Копа Америка. Дел од аплаузите сепак одат и кај поразените или поточно кај 18 годишниот Такефуса Кубо кој Реал го купи за 2 милиони евра. Со еден потег го исфрли противникот од игра. Повеќе

Како Барселона се зафркнала и јапонското чудо од дете заврши во Реал

По претставувањата на новите засилувања Лука Јовиќ и Еден Азар (го пречекаа преку 50.000 навивачи на Сантијаго Бернабеу), најголема врева во Шпанија крена преминот на младиот Такефуса Кубо во Реал. Повеќе