таг: индиски фудбал

Последниот гол во професионалната кариера на Дел Пјеро

Во август 2014-та Алекс Дел Пјеро потпиша краткорочен договор со индискиот клуб Делхи Динамос каде во тоа време беше и неговиот другар. Давид Трезеге. Алесандро одигра 10 меча за Делхи и во декември 2014-та постигна еден гол - во негов стил. Тоа беше воедно и последен погодок во профи кариерата на фудбалскиот Моцарт. Повеќе

Индиски тата-мата кандидат за гол на годината

На дуелот меѓу Индијан Ароус и Шилонг Лаџонг во индиската втора лига, фудбалерот на домаќините Наорем во 86’ минута од мечот постигна чудесен гол за 2-0. Повеќе

Во Индија не бил баш тапа фудбалот

Индија во 2013-та ја оформи таканаречената Супер лига со 8 екипи и со тоа го живна фудбалот во оваа земја каде тренери се Матераци и Ѕамброта, а претходно беа Роберто Карлос и Ањелка. Од фудбалерите најзвучни имиња се Диего Форлан, Мохамед Сисоко, Постига и Малуда. Секој клуб има обврска во состав да има по минимум 8 странци. Според видеово навистина се живнати. Повеќе