таг: ѓердан шаќири

Ѓердан Шаќири поради безбедност не патува со Ливерпул во Белград

Сагата меѓу навивачите од Србија и швајцарскиот фудбалски репрезентативец роден на Косово, продолжува. Односно медиумите неуморно ја продолжуваат. Повеќе

Шаќири ќе игра за Косово затоа што остана без капитенска лента

Најдобриот фудбалер на Швајцарија, Ѓердан Шаќири го нарушил мирот во кампот на оваа репрезентација откако изјавил дека ќе продолжи да игра за Косово затоа што му ја зеле капитенската лента во Швајцарија. Повеќе

Пораз на Албанија на дебитантскиот настап

Вториот натпревар на Европското првенство 2016 се одигра во Ленс. Швајцарија со 1:0 ја победи Албанија која од 36. минута играше со играч помалку после вториот жолт картон на капитенот Цана. Сега во групата по три бода имаат Франција и Швајцарија, додека Романија и Албанија се без бодови после првото коло. Повеќе

Кумановец, Тетовец и Гостиварец ќе играат на Европското

Во сабота три часа после пладне, на стадионот Болар-Делеи во Ленс ќе се игра вториот меч од ЕП меѓу Албанија и Швајцарија. Од 22-ца на теренот, хипотетички е можно само тројца да се родени во земјата за која играат. Повеќе

Шаќири близок со Имамот што регрутирал терористи?

Фудбалерот на Интер и швајцарски репрезентативец, Ѓердан Шаќири морал да даде објаснување за фотографијата на која се поздравува со уапсениот приштински Имам кој регрутирал терористи. Повеќе

Туѓино јабано

Голем број фудбалери играат за репрезентацијата на земјата во која не се родени. Некогаш тоа е избор на срцето, некогаш од убедување, а секогаш мотив за бурни дискусии. Повеќе