таг: гибралтар

ЕУ почна да ги 'рчка Британците во најмилата карпа

Доколку брегзит сапуницата заврши без договор, ЕУ ќе застане зад Шпанија во однос на еден спор што земјата го има со Британија околу Гибралтар. ЕУ не се заканува, само кажува. Повеќе

Германија vs Гибралтар во 2018-та

Испаднаа од Светско уште во групна фаза. Испаднаа во Лига на Нации уште во групна фаза. Нема да бидат во прв шешир на ждребот за ЕП 2020 и годинава имаат 6 порази. Со оглед на најлошата година во историјата на германската репрезентација следува ваков тип на спрдња кој за трагедијата да биде поголема е жива вистина. Повеќе

Статистиката од Македонија - Гибралтар е живи комедии

Столе Димитриевски синоќа можеше комотно да се смести и да пополни место на празните трибините, бидејќи Македонија си имаше работа со тотален фудбалски аутсајдер против кој 90 минути играше викторија. Добро им досудија еден офсајд, значи поминале половина. Повеќе

Македонија победи и обезбеди домашно полуфинале во плејофот од Лига на нации
Лига на нации

Македонската фудбалска репрезентација успешно ја заврши групната фаза од Лига на нации, откако вечерва го совлада Гибралтар 4-0 во Скопје и спремно ги чека противниците во плејофот. Повеќе

Мајсторијата на Барди

Дваесет и седум минути им требаа на македонските фудбалери да го скршат отпорот на тоталниот аутсајдер Гибралтар. Резултатот го отвори 23-годишниот фудбалер на Леванте, Енес Барди со прекрасен гол. Повеќе

Гибралтар има повеќе бодови од Германија, Англија и Хрватска

Селекцијата која се радува на победа како да ја освоила Светско, успеа да стигне и до втората победа во својата историја на официјални натпревари и тоа втора по ред, а Светскиот првак од пред 4 години не може да победи. Што ти е фудбал. Повеќе

Ѝ благодариме на земјата која испиша историја и ни го олесни патот до ЕП 2020

Додека во саботата вечер нашите репрезентативци се загреваа за да го потопат Лихтенштајн, во Ерменија се случи најсензационалниот резултат во Лигата на нации. Победи земјата која има жители колку што собира Филип Втори. Повеќе

Гибралтар нема што да бара со Македонија
Лига на нации

Македонската фудбалска репрезентација со победа ја стартуваше Лигата на нации преку која ќе брка историски пласман на ЕП 2020. Помалку од триумф не ни очекувавме, освен можеби повеќе голови. Ги решивме уште во прво полувреме. Повеќе

Историски триумф на земјата која има помалку жители од што собира Филип Втори

Најмалата фудбалска нација призната од УЕФА е во транс откако успеа да слави победа по пауза од четири години. Коефициентот во кладилница беше боли глава. Со 100че лапаш 2.100. Повеќе