таг: борусија дортмунд

Скаути со големи тефтери доаѓаат на Европско

Покрај стандардните акредитации за новинари, барања до УЕФА за присуство на големите настани бараат и ловците на таленти кои во Полска ќе се појават во рекорден број. Од Арсенал, Сити, Барса и Лестер, до Галатасарај и Дортмунд, сите праќаат свои луѓе. Повеќе

Што сè преживеал Роберт Левандовски во раната младост

Лузната кај горната усна му стои од четири години кога паднал по скали со чаша сок. После неколку години скршил нога, неправилно му зараснала, па морал одново под анестезија. Бурната младост без татко го направила посилен и еден од најдобрите европски напаѓачи. Повеќе

И Борусија Дортмунд си има свој Штербик

Баерн Минхен имаше 2:1 на полувремето од полуфиналниот дуел во германскиот Куп против Борусија Дортмунд, а на крајот беше елиминиран. Тие што го гледале преносот, во 65 минута веќе си рачунале дека е 3:1 за Баерн, арно ама... Повеќе

Русин го нападнал автобусот на Дортмунд за берзански акции

Германската полиција синоќа уапсила Русин со германски пасош поради основано сомневање дека на 13. април го организирал бомбашкиот напад. Причина? Сакал да профитира на берзата од падот на акциите во Дортмунд а го осуетила банка. Повеќе

Барселона не успеа да постигне ниту еден гол, нова лекција на Монако

Кам бекот против ПСЖ ќе остане само еден историски пресврт без големо значење бидејќи Барселона во следната пречка наречена Јувентус е елиминарана во ЛШ. Каталонците беа анемични и немоќни и од 14 удари само еден им беше во рамки на гол. Јуве и Монако се заслужено полуфиналисти. Повеќе

Монако го победи Дортмунд во сенка на експлозиите
Лига на шампиони

Во дуелот на двата најталентирани тима во Европа, Монако потпомогнат од судиските грешки на Орсато постигна три гола на гости кај Борусија и стекна голема предност пред реваншот. Повеќе

Една слика - илјада зборови
Дортмунд: Играме, појаки сме од теророт

И покрај тоа што целата европска јавност е во шок по трите експлозии чија цел била клупскиот автобус на Борусија Дортмунд, фудбалерите на овој клуб решиле да играат вечерва. Повеќе

Борусија Дортмунд ги има најдобрите навивачи во свет

Ако се прашувате како доаѓа до збратимување на две навивачки групи како што се Комитите со оние на Шалке или со Војводи од Тетово, еве одличен пример од вчерашната ноќ во Лигата на шампионите по која фановите на Борусија и Монако дефинитивно ќе станат пријатели. Повеќе