таг: ла масија

Најголемата грешка на Барселона се вика Мауро

Мауро Икарди е роден во Росарио, град во Аргентина со милион жители кој важи за најфудбалскиот град и кој на фудбалот му ги даде Лионел Меси и Анхел Ди Марија. Патот за кратко го одведе Маурито во Барса, но таму не го проценија добро. Повеќе

Деца од Ла Масија го повторија првиот гол на Меси

Пуиг како Роналдињо и Џејми како Меси во епизода од мечот Барселона - Албасете одигран на 1 мај 2005-та, кога Меси на 17 години стана најмлад стрелец во историјата на Барселона. Разликата на овие два гола е во тоа што Меси ја чекаше да тапне. Повеќе

Барселона го има наследникот на Иниеста кој се вика Рики

Ла Масиа не е во опаѓање со вадење таленти, а тоа го докажува детево кое веројатно за неколку години ќе стане славно име на Камп Ноу. Така барем покажуваат снимките на кои се издвојува и кој покажува дека Барселона ќе прави смена на генерации од својата академија. Повеќе

Топ 20 клубови кои произведуваат најмногу таленти

Барселона ја има најголемата бројка на талентирани деца, Атлетик Билбао ги има најмногу задржано, а оние на Монако играат најмногу. Повеќе

Некои нови Меси и Иниеста

Академијата Ла Масија подготвува нови играчи кои еден ден би требале да истрчаат на Камп Ноу и да ги заменат Меси, Иниеста, Суарез... Повеќе

Егзодус од Ла Масија

Од 2012 до 2015 година дури девет фудбалери кои се производ на легендарната младинска школа Ла Масија, ја напуштиле Барселона и се преселија ширум Европа. Повеќе

Ла Масија седум години не извадила стандарден првотимец

Легендарната школа на фудбалот на Барселона во последно време минува низ сериозна резултатска криза, а играчите од академијата никако да се протнат во првиот тим како нивните претходници. Повеќе

Нема место за сите во школата на Барса

Ла Масија e расадник на големи таленти. Идејата за формирање на овaa академија е на легендата Јохан Кројф. Голем број деца на овој клуб успеале и во првиот тим на Барселона, но има и многу кои не можеле да се наметнат.  Повеќе

10 години од дебито на Лео Меси во Примера

На 11 години Лионел прв пат стапнува во Каталонија, а од целиот свет Барселона е избрана само затоа што таму Меси има роднини. Значително поситен од сите останати, талентот на Меси го препознава само спортскиот директор на Барса, Карлос Рексач. Веднаш потпишува договор со малиот Меси, во ресторан на парче салфетка. Повеќе

  •