таг: крим

ЖРК Вардар имале панично слетување во Љубљана

Во пресрет на претпоследното коло од Лигата на шампионите, ракометарките на ЖРК Вардар се исплашиле пред да слетаат на пистата до толку што мислеле дека тоа е крај. Повеќе

Украина не може да се помири за клубовите од Крим

Фудбалската федерација на Украина побара од УЕФА и ФИФА да го казни Рускиот фудбалски сојуз кој си присвои три клубови. Повеќе

Проруските клубови од Украина ќе играат во руската лига

Претседателот на руската фудбалска унија (РФУ), Николај Толцик изјави дека е можно фудбалските клубови од Крим, полуостровот споен со Русија, да заиграат во руското фудбалско првенство. Повеќе

Европа и нејзините стари навики

Во име на мирот во Украина Запад неодамна потпиша договор со Путин. Во име на мирот Европа потпиша и во 1938-ма, кога на Хитлер му понуди делови од Чехословачка. Повеќе

Та не е саде Крим, та не е саде тука

Територииите останаа вечна тема на недоразбирања на овој свет. Крим не само што не е редок пример туку потсетува дека само десетина се тие земји на планетава кои не арчат енергија на оваа тема.   Повеќе

Како да го покажеш Крим на мапа?

Откако Русија реши дека Крим е нивни, картографите од друштвото Национална географија треба да видат како да го претстават регионот, притоа да се фактографски точни ама и да не направат некој поголем меѓународен инцидент. Повеќе

Зошто Русија веќе не се плаши од Западот?

На Запад не му се верува. Русија штотуку ја нападна Украина а тие само запрепастено трепкаат со очите. Еден Републиканец поразително изјави: "Путин игра шах, ние играме џамлии". Еве зошто на Путин му се јасни некои работи. Повеќе

Украина меѓу змијата и магарето

Оној политички пачворк наречен нова украинска власт допрва ќе си ја чеша главата. Земјата е во тешка була а Путин, и без воена интервенција, има цела палета потези со кои може да им го загорчува животот. Земјата е во тешка була а од другата страна е - ММФ. А ако се спроведат ригорозните диети на ММФ - ете ти пак народ на улица. Повеќе

Украина, сè наопачки

Сега кога победи демократијата и про-европската опција, кога избега забеганиот злотвор Јанукович а се врати Тимошенко и нејзината домаќинска плетенка вредна повеќе стотици милиони евра, да видиме што сè се случува/ше таму а тешко е да се објасни со црно-белата слика која доминираше со глобалните вести од Украина. Повеќе

  •