таг: гинисова книга на рекорди

Светски рекорд, жолт картон за две секунди

Играч на Јужноамериканскиот тим Америка де Теофило Отони после само две секунди од почетокот на мечот влезе во бележникот на судијата и го сруши досегашниот рекорд. Повеќе

Крис Смолинг во Гинисовата книга на рекорди

Не се изненадивме што Кристијано Роналдо, Френк Лампард и Жозе Мурињо ги има на неколку места во Гинисовата книга на рекорди. Нас не изненади Крис Смолинг таму. Повеќе

На 50 години бил мрзлив, на 99 руши рекорди во атлетика

„Ако немав лична карта, навистина немаше да поверувам дека сум на чекор до еден век живеење, особено кога ќе помислам дека не правам ништо посебно за да бидам ок“, вели поранешниот кројач кој почнал да се бави со спорт на 70 години. Повеќе

Анчелоти е најдобар тренер во историјата на Реал

Италијанецот годинава го водеше Реал Мадрид до четири титули во сите натпреварувања, што е најдобро остварување на кралевите во 112-годишната историја. На Реал му фалат уште три победи за да го срушат Гинисовиот рекорд на Коритиба од Бразил по бројот на последователни триумфи. Повеќе

Голот на Беговиќ во Гинисовата книга на рекорди

Освен што беше прогласен за еден од најбрзите голови во Англија, голот на Асмир Беговиќ лани против Саутемптон, од денес стана и погодок од најголема далечина на еден официјален натпревар. Повеќе

Најгласните навивачи на светот предизвикаа земјотрес

Навивачите на американскиот НФЛ тим Сиетл Сихокс не само што го срушија светскиот рекорд и станаа најбучни навивачи, туку и со своето навивање предизвикаа мал земјотрес на стадионот. Видео

Гинисов рекорд со шут од трибина

Членот на Харлем Глобтротерс,Тандер Лоу постави нов светскиот рекорд за кошаркарски поен од најголема далечина. Повеќе

Навивачите на Сиетл погласни од Турците

Навивачите на Галатасарај повеќе не се најгласни навивачи на светот. Светскиот рекорд за бучава на стадион го срушија навивачите на американскиот НФЛ тим Сиетл Сихокс и тоа два пати за време на еден натпревар. Видео

1.065 голови на еден фудбалски натпревар

Аматерски фудбалски клубови од Англија поставија нов светски рекорд за најдолг фудбалски натпревар. Повеќе