таг: голчиште

Фудбалска верзија од Автокоманда на „Од таму шутирај колку сакаш“

Одамна се нема појавено некоја монтажа со легендарниот коментар на Игор Трпески кој одлично се лепи на многу мајсторски кошеви и голови од далеку. Најновата верзија ја има виолинистот Илија Филиповски - Ледезма од група Маестро кој неодамна го организираше и вториот фудбалски турнир меѓу музичари од Македонија. Фелш со десна во агол за сите пари. Повеќе

Миланисти, Пирло има да ви каже нешто

Носталгичари за оној Милан од кој до пред неколку години не можеше секој да го облече дресот, ќе ве потсетиме на еден од најубавите или можеби најубав гол на Пирло кој шутираше од соблекувална. Од тука обично дава топки со очи, ама овој пат направи исклучок и ги остави без зборови Ибрахимовиќ и Роналдињо. Повеќе

Виетнамка на денот

Бидејќи викендов сигурно не сте седнате да гледате Иран - Виетнам, жени еве нешто и од тој дуел што ќе ве запрепасти. Повеќе

Ти го мислиш бек, а тој се однесува како Зидан

Денис Кемпе е дефанзивец на Карлсруе кој викендов го постигна можеби голот на сезоната во втората германска лига. Кај што ги направи мајмуни, го остави целосно збунет и голманот со лоб ударот. Повеќе

Ако сум од Гвинеја Бисао не значи дека не знам фудбал

Селекцијата на Камерун победи 2:1 против Гвинеја Бисао во Африканскиот Куп на нации. Се работи за една мала точка на мапата на африканскиот континент. Но ние сме 162-ри на ранг листа, а тие 68-ми и имаат еден момак кој не се уморува на 100 метри со топка. Повеќе

Најдобриот гол на снег на сите времиња

Наградата Ференц Пушкаш се дели веќе осум години и сите осум наградени ја заслужија бидејќи направија мајстори потези со топка. Но, секогаш постои едно „но“. Гледајте, учете, а ако сакате излете надвор и пробајте додека не запролети. Симпли д бест и идејата и реализацијата на Италијанциве. Повеќе

Секогаш постои ризик кога голманот го напушта голот

Ако ја гледате реакцијата на голманот, таа е исправна бидејќи ја рогна онака како што требаше. Реално ваков гол паѓа еднаш на 100 години, а овој пад падна во Чиле. Повеќе

Што прави Замбиец во руска лига

Ростов го шокираше Баерн Минхен со 3:2 во Лига на шампиони, момент што ќе го паметат, ама од меморија нема да им избледе ниту Кисамба Лунгу кој со оваа мајсторија му донесе триумф на Урал на мечот против Ростов. Повеќе

Не е ниту Бекам, ниту Чави

Џо Пејн има само 17 години, игра во одбрана и е член е на четвртолигашот Престон. После ова што го направи никој во школо од другарите нема право да му држи лекции по фудбал. Повеќе