таг: голчиште

Најдобриот гол на снег на сите времиња

Наградата Ференц Пушкаш се дели веќе осум години и сите осум наградени ја заслужија бидејќи направија мајстори потези со топка. Но, секогаш постои едно „но“. Гледајте, учете, а ако сакате излете надвор и пробајте додека не запролети. Симпли д бест и идејата и реализацијата на Италијанциве. Повеќе

Секогаш постои ризик кога голманот го напушта голот

Ако ја гледате реакцијата на голманот, таа е исправна бидејќи ја рогна онака како што требаше. Реално ваков гол паѓа еднаш на 100 години, а овој пад падна во Чиле. Повеќе

Што прави Замбиец во руска лига

Ростов го шокираше Баерн Минхен со 3:2 во Лига на шампиони, момент што ќе го паметат, ама од меморија нема да им избледе ниту Кисамба Лунгу кој со оваа мајсторија му донесе триумф на Урал на мечот против Ростов. Повеќе

Не е ниту Бекам, ниту Чави

Џо Пејн има само 17 години, игра во одбрана и е член е на четвртолигашот Престон. После ова што го направи никој во школо од другарите нема право да му држи лекции по фудбал. Повеќе

Топовски проектил кој не се брани

Селекцијата на Белорусија синоќа ја изненади Грција на пријателски дуел кој се играше на стадионот Караискакис во Атина. Стрелец на единствениот погодок на средбата беше Сергеј Политевич кој зема залет и ја опали душмански. Повеќе

Барбара од Барселона даде гол во стилот на Меси и Роналдо

Фудбалерката на Барселона, Барбара Латоре исфрли од игра половина тим и постигна гол кој го твитна и Пике кој напиша дека го потсетува на едни два легендарни голови на Меси и Роналдо. Повеќе

Не е ни Карлос ни Хулк, туку Бојан

Ако се прави топ листа на најдобри 10 голови на сезоната во македонското фудбалско првенство, нека почнат да ги собираат само конкурентите од второ место па надолу, бидејќи првата позиција е веќе резервирана. Му следува на Бојан Најденов од Работнички кој при 1:1 против Македонија Ѓорче Петров денеска го стори ова. Повеќе

Голчиште со асистенција на пречката

Тоа што го има како инфо за видеово е дека за работи за извесен Амир Мохра од клуб по име Тур Абдин кој е дел од 8-та германска лига. Но најавата воопшто не е битна кога се работи за анонимен лик, битно е да видите што му успеа. Повеќе

Кандидат за гол на годината во режија на Вардар

Во вторникот беше тешко да се реши човек кој од трите бомби на Јувентус, Монако и Копенхаген е најубав за око. Но од спортската среда ќе го издвоиме оној од нашата лига од мечот Вардар - Пелистер 1:1. Фелипе и Којашевиќ најверојатно ова го вежбале на тренинг. Повеќе