Во неделата владата на Еквадор му го укина интернетот на Асанж во амбасадата во Лондон по основа дека тој се мешал во американските избори со објавување на мејлови на Хилари. Од тогаш на некој му текна, "чекај бе, сигурно Асанж може да фати вифи, а?" Повеќе

Најголемиот дел од нашата историја е историја на глупавост

Ставот не е за нас, туку општо за човековата историја, на која, според Стивен Хокинг, имаме потрошено премногу време (а немаме многу научено). Повеќе

Мажи од сите земји, покажете Zero Fucks Given

„Мажите кои одат по својот пат“ (МКОПСП) е движење кое ја промовира модерната машката сувереност. „Тоа е манифестација на еден збор - НЕ!“. Тие одбиваат да коленичат и да служат, да се прилагодуваат на општествените очекувања на тоа што значи да си „маж“, а истовремено да бидат третирани како потрошна стока. Самосвесниот маж се обидува да живее согласно своите интереси, во свет кој го спречува да го прави тоа. Повеќе

Американски десант на Исланд

Комбинацијата на пустелија, арктичка егзотика, одлични кадри за Инстаграм и прилично мирољубива и богата држава, се покажа добитна барем за туризмот на островот. Повеќе

"Што мајка ти?" претседателски дебати

Хилари Клинтон и Доналд Трамп во претседателските дебати, и општо во кампањата, влегоа со прилично голема пратка личен багаж. За Клинтон тоа претежно беа мејловите и говорите и блискоста со Вол Стрит. За Трамп, тоа беше речиси секоја тема за која некогаш отворил уста. Повеќе

Речник

NetRoulette

Галерии
Во Париз дуќан да имам
Во Париз дуќан да имам
Смешната страна на природата 2016
Смешната страна на природата 2016
Nikon Small World 2016
Nikon Small World 2016
Колку се неиздржливо добри Вориорси со Дурент
Колку се неиздржливо добри Вориорси со Дурент
Колку денес би чинеле некои монументални градби
Колку денес би чинеле некои монументални градби
„Зајди, зајди“ на саундтракот на Battlefield 1?
„Зајди, зајди“ на саундтракот на Battlefield 1?
Хари Потер и кошмарот на преведувачите
Хари Потер и кошмарот на преведувачите
Nintendo Switch, новата играчка конзола од Нинтендо
Nintendo Switch, новата играчка конзола од Нинтендо
Logan (прв трејлер)
Logan (прв трејлер)

Offside

Човекот кој и душата би му ја потпишал на Интер
Приказната за големиот капитен Хавиер Занети

Како мал станувал во 5 сабајле за да разнесува млеко и да заработи 80 пезоси. По работата одел во вежбална, па на тренинг. Никој од младинските тренери не верувал дека слабичкиот Хавиер ќе стане професионален фудбалер, а тој одигра повеќе од 700 средби. Повеќе

BookBox

Запознајте ја Министерката за култура на Израел

Мири Регев, од владеачката партија на Нетанјаху, од моментот кога е стапната на функцијата во 2015, постојано ја нервира интелектуалната елита во нејзината земја, или како што таа ја нарекува, „културна хунта“ - левичари, секуларисти, Евреи со европско потекло, луѓе кои мислат дека „класичната музика е подобра од андалузиската“. Повеќе