таг: пресинг

Пресинг од кој фаќа паника

Што е разликата меѓу фудбалот во 70-те и сега? Има многу разлики, особено ако погледнете како селекцијата на Холандија во времето на Јохан Кројф бркаше топка. Повеќе

Златан ги губи нервите со Вејн Руни

Скоро никој да не памети кога капитенот на Манчестер и на Англија бил во послаба форма во кариерата. На Руни не му оди ама баш ништо. Грешно подава, центрира на трета статива без осет а нема волја ниту да ги брка противничките фудбалери. Поради тоа Златан покажа нервоза на мечот од ЛЕ против Зорја. Повеќе

Ој му не знае

Немало порано технологии од типот мери го колку трча на терен, па милион тактики, па не знам гугл наочари. Единствено на видео лента седнувале екипите да видат што ги чека кај противникот. Целта сепак е иста и сега, да му ја земеш и да дадеш гол, но со еден “лудачки“ пресинг. Повеќе