Животни

Колку чини твоето евтино селфи со тигар?

Неуникатноста на фотките со тигри или лавови оди до таму што Тиндер во 2017 има проблем со преголемиот број корисници кои имаа ставено слика со некоја голема мачка, ситуација до која нема да се дојде кога кој било од тие корисници би требал да прави вакво селфи во природната средина на овие животни. Повеќе

27% од сопствениците на кучиња не треба да чуваат кучиња

Нешто ситно под една третина од сите луѓе што имаат куче своето домашно милениче го држат на исклучиво веганска исхрана, покажува канадска студија. Повеќе

Гулаб продаден за 1,25 милиони евра

Зошто? Бил брз. За каде тоа гулаб треба толку да брза за да го платиш 1,25 милиони евра е друга приказна. Повеќе

Селфито како алатка за природна селекција

Жена е повредена во напад од јагуар. Во зоолошка сред САД. Откако таа прескокнува една од оградите на неговиот кафез. За да направи селфи. Повеќе

Стока на дејт

Имаше Тиндер за стрејтери, Гриндр за гејеви, сега има и Тадер. За крави. Повеќе

Останавме со бубашвабите

И една нова студија потврдува дека состојбата со бубачките е катастрофална. Во блиска иднина голем број на видови ќе исчезнат, и тоа од оние најфините, пчелите и пеперутките. Ќе останат само некои како мувите и бубашвабите кои лесно се снаоѓаат во секоја ситуација. Отприлика како политичката сцена во МК. Повеќе

Данска ќе се оградува од Германија со 70 километри ограда, ама не за тоа што мислите

По месеци дебати и расправии во Данска започна изградба на ограда по должина на границата со Германија и се очекува да биде завршена во рекордно време. За разлика од оградите на „Тврдина Европа“ од последно време, оваа не е за луѓе, туку за свињи. Повеќе

Ги уништивме бубачките и мува не нè лази

Некои од нас паметат времиња кога после возење по автопат, предната маска, фаровите и шофершајбната од автомобилот не можеше да ги исчистиш од мртвата армија бубачки и инсекти кои се потепале по пат. Сте забележале дека во последно време ги нема? Е па, ги нема. Повеќе

Нема желка без пластика во неа

Истражувачи ваделе желки од три различни океански басени и во дигестивните системи на сите уловени примероци нашле синтетички материјали, вклучително микропластика. Просекот е: во 100 желки - 800 парчиња пластика. Повеќе

Мравките земаат боледување за доброто на фирмата

Кога човек е грипосан или слично, теба да остане пар дена дома, и заради себе и заради другите, да не ги испозарази.Така прават и мравките. Повеќе