Занимливости

Релативизирање на Да Винчи

Сликата Salvator Mundi (Спасител на светот) на која главна улога има Вирд Ал Јанкович (шала,шала) на аукција отиде за фрапантни 450 милиони долари. На таа пара, станува небитно дали е тоа навистина Да Винчи или не..   Повеќе

Јапонците пак се резилат пред светот

Во скандал приреден од тамошната железница кој уште долги години ќе остави длабок траг во јапонското национално ткиво, цела држава на свои плеќи треба да го носи срамот на еден воз што тргнал 20 секунди порано од станица. Повеќе

Сексуалните манијаци си најдоа шведска маса

Толеранцијата и почитувањето му се очајно потребни квалитети на ова човештво. На таа линија, половата идентификација се чини како дел од човековите слободи за кои без двоумење би навивале. Додека не се судрите со заебан случај: осуден неколкукратен силувач почнува да се изјаснува како женско, само за да се домогне до женскиот дел од затворот. Ај сега? Повеќе

Ако ти го хакнат вибраторот, дали е тоа силување?
Пенетрација во приватноста:

Овде на времето едвај се научи како функционира телетекс, а веќе имаме нов проблем: телесекс. Западните законите не можат да стигнат да регулираат сè, ама ние немаме гајле, кај Прибе нема ништо за ова. Повеќе

Колку крава има во производите што ги користите?

По бројките на американската Национална асоцијација на сточари, околу 60% од кравата (говедото) се користат за храна, останатите 40% завршуваат на најразлични места од кармини до керозин. Повеќе

Среќа е кога ќе ти остане бакшишот од Ајнштајн

На човек кој му донел порака, наместо бакшиш Алберт Ајштајн на салфетка му запишал што тој мисли за среќата. Неговата дефиниција за среќата деновиве се продала за милионска сума. Сакате да ја дознаете бесплатно? Повеќе

Околу Алах што беше најден кај Викинзи

Минатата недела се појави веста за едно неочекувано откритие дека археолог за текстил од шведскиот Упсала Универзитет го открил зборот „Алах“ испишан на стотици години стара викиншка погребна облека. Времето, 5-6 дена подоцна, покажа дека веста пренесена од најдоверливите медиуми (Би-би-си, Нешнл џиографик...) не е така точна како што изгледа. Повеќе

Трамп верува дека има оригинал Реноар

Биограф на Доналд Трамп раскажа како актуелниот американскиот претседател своевремено го убедувал како слика што ја поседува била прав, правцат Реноар. Скорешно видео интервју со првата дама на САД открива дека лажњакот уште им виси по дома. Повеќе

Хјустон, стварно имаме проблем

НАСА останува без најдрагоцениот елемент неопходен за идните вселенски мисии. Останува без гориво без кое не може да се добаци до тие планети кои се поџенем и од Брајчино. Пу, ама не јаз'к туку 238.  Повеќе

Осум работи што се забранети во САД а не се оружје

Во многу американски сојузни држави, вклучително и во Невада во која се случи најмасовниот отстрел на недолжни цивили по убивањата Индијанци, не е потребна дозвола за набавка на оружје, ниту лиценца, ниту треба некому да го пријавиш оружјето ниту пак е лимитирано колку парчиња можеш да имаш. Ама затоа.... Повеќе