Телевизија

Црни, темни зандани за сценариото на Господар на прстените

Адаптација на книгата на Толкин што Амазон ја најавува како ТВ серија од 1 милијарда долари, за сега добива и таков третман од Амазон, барем во однос на безбедноста. Повеќе

ХБО: Веројатно сите ликови од Игра на тронови ќе умрат

Еден од извршните директори на ХБО откри дека главните ликови од Игра на тронови ќе бидат убиени „еден по еден“ во текот на последната сезона, ако е некаква утеха најави и 5 спин-оф серии од шоуто. Повеќе

Новата книга за Трамп ќе стане ТВ серија

Ендевор контент ги откупи правата неодамна објавениот бестселер Оган и гнев, во кој новинарот Мајкл Вулф го раскажува своето сведоштво на првата година од мандатот на Трамп. Повеќе

Нетфликс најде како да ја сними последната сезона на Куќа од карти без Кевин Спејси

Снимањето на шестата и последна сезона продолжува во 2018, ќе има само осум епизоди, наместо стандардните 13, и ќе биде фокусирана на ликот на Робин Рајт, г-ѓа Андервуд. Повеќе

Амазон ќе прави серија од Господар на прстените

Видео стриминг сервисот објави дека ги добил правата за делото на Толкин и најави снимање на серија од повеќе сезони со потенцијални спин-офи на приказната. Повеќе

Како директорите на Ен-би-си ја потиснаа ексклузивната сторија за Вајнстин

Откако неколку месеци има директно спротивставување и пречки во својата матична телевизиска мрежа, новинарот на Ен-би-си њуз Ронан Фароу решава ексклузивната приказна за Вајнстин да ја однесе во Њујоркер. Повеќе

Нетфликс не троши, туку гори пари

За два стенд-ап специјали плус правата за неговиот серијал „Комичари во кола пијат кафе“ Нетфликс на Сајнфелд му исплати 100 милиони долари. За споредба, ХБО отприлика истите пари ги даде за целата 6-та сезона од Игра на тронови. Повеќе

По појавувањето на Шон Спајсер на Еми
Пискотници се слушаат од Њујорк тајмс до Слејт

Ако продолжи како што е тргнато од Еми наградите 2017 ќе остане запаметено само тоа дека Шон Спајсер излегол на бина и кажал 17 зборови, кои излегоа дека се 17 зборови повеќе отколку прагот на толеранција на борците за сечии слободи и права на изразување. Повеќе

Еми, тоа е

Во пресрет на 69-тото доделување на телевизиските еквиваленти за Оскар, истражување открива дека ретко кој гледал нешто од номинираните за награда. А добар дел од луѓето не ни слушнале за сериите.  Повеќе

Зошто нема да ја гледам 3-та сезона на Наркос
Поглед од Богота

Причината зошто новинарката на Ел Спектадор првично одбива да ја гледа серијата на Нетфликс е затоа што како дете израснато во Колумбија таа своето детство го минува следејќи го животот и приказната на Пабло Ескобар секоја вечер, директно, на телевизиските вести. Ама потклекнува под притисок на околината. Повеќе