Пороци

Колатерално пиво

Властите на Јута уништија илјадници литри целосно исправно пиво затоа што не било во согласност со законите на сојузната држава во делот колку алкохол има во пивото. Повеќе

Нарко-дилери не можат да го навјасаат Лондон со кокаин

Математиките се дека дневно Лондон троши повеќе кокаин од Барселона и Амстердам и Берлин, заедно, а тоа е многу. Повеќе

Кога кокаинот знае да спаси живот

Екипа нарко-шверцери имаат бродолом сред Пацификот во вода стандардно преполна ајкули, и приказнава стига до јавност само затоа што биле преполни со кокаин. Повеќе

Браќа Руси, сè ли е во ред?

Од Калининград до Камчатка (па и понатаму) консумацијата на алкохол паднала за над 40%, и тоа не според руски бројки туку меѓународни од СЗО. Повеќе

Онтарио успеа да направи минус од 42 милиони долари од продажбата на марихуана

Канаѓаните легализираа продажба на марихуана и тоа требаше меѓу другото да помогне во закрепнување на „кутрите“ буџети. Во случајот со Онтарио целата работа тргна во друг правец и проблемите со пари само метастазираа. Повеќе

Новинарска драма, наша и негова

Веста е дека во хотел во Манчестер на гостин му наплатиле 60.000 евра за пиво. Деталот е дека гостинот што на сметка имал 60.000 евра за да му наплатат е новинар. Повеќе

Кога кафаната е крива што гостите не држат

Австралиски локални власти, јавност, надлежни организации и агенции извршија „десант“ на една сиднејска кафана затоа што послужила 86 пијачки, на 5 гости, за 6 часа. П.С. ова воопшто не го гледајте како предизвик, затоа што не е. Повеќе

Кај Тајсон се пафка трева за 40.000 долари месечно

Плантажата на марихуана која ја поседува Мајк Тајсон е еден од неговите најлукративни бизниси. Пoранешниот светски шампион во бокс не трпи вишоци роба па енормни количини се трошат за сопствени потреби. Повеќе

Излезе првиот потрошувачки производ од забранетата зона во Чернобил

Продуктот е вотка и ако сакате да збориме за брендирање, вотката од Чернобил се вика - Атомик. Повеќе

Басистот на Faith no More лансираше ракија „Јебига“

Моторхед, Бекам и Дрејк имаат свое виски, Вили Нелсон продава свој бурбон, Џорџ Клуни текила, Мерилин Менсон нуди свој апсинт кој се вика Мансинт,  Бил Мареј инвестираше во словенечка вотка ама басистот на Faith No Morе реши комплетно да побалканчи па ја понуди својата шливка препеченица со етикета како посмртница. Малнар и бандата таквата ракија ја викаа Мирогојчек (по тамошните гробишта), во Скопје би се викала Бутелка. Јебига. Повеќе