Музика

Не остана Шабан на светов

10 години после Бајрамовиќ, од овоземните кафани се одјави и Шабан Шаулиќ. За некој кој постои повеќе од половина век е нормално да го викаат крал. Само што Шабан Шаулиќ беше прогласен за крал уште кога се појави. Повеќе

Концерт во Фортнајт

Ја убија дилемата да се седи дома или да се отиде на некој концерт. Последниов викенд, музичарот Маршмело одржа концерт во моментално најпопуларната видео игра на светот, Фортнајт. Хмм музичар, хмм концерт. Повеќе

Како си го чува гласот оној од Симпли ред?

Пејачите, особено оние долгометражните, имаат разни цаки да ја сочуваат основната алатка од која вадат леб. Пазат на животниот стил, што пијат и јадат, колку топло а колку ладно, земаат медицински и народски амброзии...Мик Хакнел има едноставен рецепт - преку ден не зборува кога не мора.    Повеќе

Онаму каде што татко ми возеше точак

Некогаш Крис Корнел со велосипед има разнесувано весници по улиците на Сиетл. Денес тоа го прави неговиот син, во спотот на постхумно објавената песна „Некогаш лошото е за добро“. Повеќе

Саво Радусиновиќ, апостол на кафеаната и на секое друго место во кое е тешко да се постои
Рецензија, омаж и житие

Што е тој таен сос кој од Саво прави некрунисан цар на емотивниот Вавилон? Повеќе

Што мајка бараше Кид Рок во Белата куќа?

За да го поддржи Трамп со чиј потпис стапи во сила законот за музичка модернизација. Што е закон за музичка модерницација? Комплицирано. Повеќе

Песната со која Боуви не успеа на „Ѕвездите на BBC“

Четири години пред да го издаде својот прв епохалеn албум, Дејвид Боу пробува со свој бенд да се пробие на талент шоу на BBC за да се чуе негова песна на радио. Судиите го масакрираат. Повеќе

Замина човекот што умирашe два пати

Се изнамачи со тоа ракот и на 71-годишна возраст почина Оливер Драгојевиќ, чудесното далматинско грло што со нас сподели едно од најфасцинантните зреења на кои сме сведочеле, во музичка и гласовна смисла. Џони Кеш, Шабан Бајрамовиќ, Оливер Драгојевиќ. Без каков трилинг неповторливи старки останавме!  Повеќе

Крсте има нов албум
За името се работи

Собрал извонредни ем разиграни џез музичари од Њујорк (Мери Халворсон на гитара, Томас Фуџивара на тапани...), го викнал прочуениот продуцент Бил Ласвел (Херби Хенкок, Иги Поп, Моторхед) да го измикса нивното палавење во студио и ете го третиот албум наречен The rabbit and the fallen sycamore. Првиот сингл е фасцинантно добар. Жими најмило, жими најдраго, жими Крсте Роџевски. Повеќе

Почина Синан Сакиќ
„Опет би до дна“

Јасно е дека самото спомнување на Синан Сакиќ, кај добар дел од свилените 'урбани интелектуалци' ќе предизвика дигање веѓи, згрозување и други манифестации на нелагодност. Ама баш затоа.... Повеќе